Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf PosAmu: Biznis sa prekresľuje stále

31.12.2015 | Martin Jesný

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

01.01.2016 | Roman Kanala

Kedysi PosAm predával Apple Macintosh. Dnes sú to bezduchí MS-DOSovia, ktorí robia konzultácie a služby. Hardware už nepredávajú. Trh je MS-DOS, tak sa MS-DOS stali aj oni.

Nikdy nepochopím, ako si môže nejaká banka, pošta či veľká firma vybrať závislosť na MS-DOS. Švajčiarske banky majú kľúčovú infraštruktúru pod IBM AIX, niektoré pomaly migrujú pod Linux. V porovnaní s MS-DOS má Unix jednu zaujímavú vlastnosť. Funguje. A potom viacero ďalších zaujímavých vlastností, akože funguje spoľahlivo, s výkonom sa dá ísť do veľmi veľkých hodnôt, dá sa dobre ochrániť, nepoloží ho vírus, ktorý zbastlil 15-ročný výrastok. Všetko toto akoby malo nulovú hodnotu v očiach managerov na Zlodejsku. A znovu sa dostávame k prvotnému problému - kvalita školstva. Na elektrických fakultách sa používa MS-DOS.

01.01.2016 | ivansk

nechápem, že ťa stále dokolečka baví komentovať dianie na slovensku ked to tu všetko tak neznášaš.

01.01.2016 | martin33

Vacsina slovenskych bank ma klucovu infrastrukturu na Unixe (hlavne AIX a Solaris) alebo inych enterprise technologiach (mainframe a System i - byvala AS/400). MS produkty sa pouzivaju len na koncovych PC a nenarocnych serveroch.

02.01.2016 | Roman Kanala

Ja sa ešte pamätám na debakel Gratex MS-DOS Company v Slovenskej sporiteľni. Začiatkom 90-tych rokov Gratex vymietol Mac z redakcie u Smeho a pokračoval svoju spanilú jazdu v inštitúciách. V jadrových elektrárňach na Zlodejsku majú MS-DOS, čo zaváňa sabotážou.

Na Ecole Polytechnique Fédérale v Lausanne ak elektrický študent odovzdá cvičko napísané v MS-DOS Word, má o stupeň zníženú známku. Informatici a elektrickí študenti majú na písanie a publikovanie používať LaTeX. V bankách majú AIX, lebo banky sa informatizovali dávno pred plyšovým prevratom. Vtedy sa nakupovalo u IBM. Cluster AIX s DB2 je logickým pokračovaním mainframov VM-CMS. Veľké diskové polia, virtualizácia a vysoká disponibilita najprv prišli od IBM. Jediné, v čom je MS-DOS dobrý, je marketing ako Fico. Kedysi aj u Apple robili servery AIX a snažili sa o podnikový segment, ale nepochopili, že na získanie dôvery nestačí rok-dva. Potom prestali robiť AIX a definitívne stratili reputáciu na poli serverov. Apple Server je nanajvýš pre malé začínajúce firmy. Apple sú gadgety, iPody, iPady, iPhony. Sun po prechode pod Oracle začal robiť hardware pre Unbreakable Linux a databázy Oracle. Solaris je už len história. Staršie SPARC som dal pod OpenBSD a tak získali nový život.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.