Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firmy zúfalo hľadajú ľudí. A vravia o nástupe talentizmu

Rakúsky koncern posiela na Slovensko desiatky pracovníkov na týždňovky. Záujem podnikov o pracovníkov z Balkánu stúpol o tretinu a zúfalé firmy už na hľadanie robotníkov angažujú aj lovcov mozgov.

20.11.2015, 04:53 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 56

Situácia na pracovnom trhu pripomína mesiace pred krízou v roku 2008, na výber je niekoľko desiatok tisíc voľných pracovných miest. Rast domácich aj zahraničných objednávok firmy postavil pred otázku, kde vziať ľudí na expanziu a rozširovanie výroby. Napriek tristotisícovej armáde nezamestnaných je to však obrovský problém.

Neprehliadnite

Hlad po zamestnancoch

„Stále riešime nedostatok pracovníkov, zapájame agentúry dočasného zamestnania, inzerujeme a s hľadaním nám pomáhajú aj vlastní pracovníci,“ hovorí šéf spoločnosti SPC International Piešťany Martin Mydlík. Firma sa špecializuje na opravu a renováciu elektronických zariadení v IT a bankovníctve. K stovke pracovníkov hľadalo jej vedenie tento rok dvadsať nových ľudí, šesť pozícií stále nevie obsadiť.

Výrobca magnetických materiálov na Považí Vacuumschmelze zháňal kvôli rozširovaniu výroby k zhruba osemsto zamestnancom ďalších 75, ale desať má stále voľných. TREND oslovil desiatky malých a stredných výrobných podnikov a podobný problém riešia personalisti vo firmách od Bratislavy cez Považie a Oravu až po Prešov. Nie sú ľudia.

Dostatkom záujemcov o prácu sa pochválila len jediná firma – fabrika na spracovanie odpadu Kissling Slovensko z Rimavskej Soboty, ktorá však na 70 pracovných miest eviduje sedemsto životopisov. Ide o okres s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku, bez práce je tu oficiálne každý štvrtý práceschopný človek.

Dostatok voľných miest

Situácia na pracovnom trhu pripomína predkrízový stav z roku 2008. „Predpokladáme, že na Slovensku je momentálne okolo 70-tisíc voľných pracovných miest, pričom tieto čísla neustále rastú. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny [ÚPSVaR] momentálne eviduje vyše 30-tisíc miest, z toho 14-tisíc bolo zaevidovaných v septembri. Nie každé voľné miesto však ústredie eviduje, preto očakávame, že na trhu ich bude v skutočnosti viac ako dvojnásobok,“ hovorí šéf personálnej spoločnosti McRoy Group Luboš Sirota.

Mnohé z týchto miest sú pritom prázdne aj roky. „Nedostatkové profesie sú frézari a sústružníci, obsluha CNC strojov. Najkritickejšie je na tom strojárenský a automotive priemysel,“ hovorí šéf žiarskej personálnej agentúry Person Education Servis Róbert Mizerák. Firmám veľmi chýbajú elektrikári, opravári strojov i zvárači a čoraz väčší problém je aj s obsadením menej špecifických miest, ako sú operátori výroby, kontrolóri kvality, vodiči vysokozdvižných vozíkov či dokonca nákladných vozidiel.

„Najzúfalejším odvetvím je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 56

Rubrika Ľudia a biznis

Tagy práca, pracovný trh, trh práce