Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ľuboš Lopatka: Najviac sa obávam rómskeho problému

04.01.2016, 11:00 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

Bývalý šéf papierenských fabrík sa najviac zviditeľnil na čele Sociálnej poisťovne za vlády Ivety Radičovej. Svoje skúsenosti z krízového manažmentu tam využil naplno, v poisťovni zaviedol mnohé zlepšenia.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Manažér, čo hovorí, že stavia v biznise vždy na morálke, potom zaujal aj prijatím ponuky viesť nemocnice investičnej skupiny Penta, ktorá bola stredobodom dodnes nedoriešenej kauzy Gorila. Dôvodom bola podľa neho snaha o zásadné zlepšenie zdravotnej starostlivosti. A to je pre neho dodnes najväčšia výzva.

Ľuboš LopatkaZdroj: Maňo Štrauch

V čom urobil slovenský biznis a manažment za ostatných dvadsaťpäť rokov najväčší pokrok?

Prestal trpieť slovenskými špecifikami. Teda zmedzinárodnel. A biznis prostredie je zdravé najmä vtedy, ak sa riadi zásadou Čo vieš? a nie Koho poznáš?.

Neprehliadnite

Existuje slovenský štýl manažmentu a podnikania? A ak áno, je to dobrý štýl v porovnaní s iným vyspelým svetom?

Asi už ani neexistuje. Platí však, že čím idete viac na východ krajiny, tým sú kamarátstva dôležitejšie a biznis je viac o emóciách. Nebudem menovať, ale poznám dvoch našich významných biznismenov, ktorí sa aj pri zásadných rozhodnutiach veľmi čítaním analýz nezaťažujú a veria skôr intuícii. To by som však nikomu plošne neodporúčal. Za príklad osobitosti, žiaľ, odstrašujúcej, považujem aj manažment našej štátnej a verejnej správy. I keď to je už skôr taká jeho zmutovaná forma.

V čom by mali najviac pridať slovenskí politici, aby sa zlepšili podmienky podnikania v krajine?

Vo vymožiteľnosti práva. Súdnictvo sa stalo hanbou krajiny. Zmena je veľmi potrebná, i keď nie jednoduchá. Lebo osvedčenou zásterkou súdnictva je jeho nezávislosť. Sudcovia sa dostávajú do stavu, keď sa stávajú nezávislými už aj od zákonov.

Aký je najhorší a najlepší počin slovenských politikov za ostatné štvrťstoročie?

Za najhoršie od politikov považujem hlásanie hesla Čo nie je zakázané, je povolené. Tvrdenie, ktoré je v slušnej spoločnosti neprijateľné, viedlo k privatizácii pre vyvolených, k zľudoveniu korupcie, spolitizovaniu a znefunkčneniu úradov. A veľmi vážny problém je aj nedoriešená rómska otázka.

Ešte sa, žiaľ, budeme hanbiť pred našimi deťmi a vnukmi, že sme situáciu s rómskou minoritou nechali dospieť do stavu, ktorý sa zakrátko bude dať vyriešiť len spôsobom, ktorý v dnešnom ponímaní označujeme prívlastkom nedemokratický. Za najpozitívnejšie považujem to, že v deväťdesiatych rokoch sa Slovensko vytiahlo z izolácie.

Kam smeruje slovenský i širší, európsky biznis? Aká bude jeho pozícia vo svete o jednu či dve dekády?

Veľa bude závisieť od budúcej bezpečnostnej situácie. Ako sa bude vyvíjať terorizmus, situácia s migrantmi, kam sa napokon geopoliticky začlenení Ukrajina. U nás bude rozhodujúca rómska otázka a medzičasom už aj pravdepodobne skolabovaný sociálny systém. Toto všetko bude ovplyvňovať aj biznis okolo nás. V tom sa dá očakávať ďalší nárast e-riešení i pozvoľný rozpad nadnárodných firiem, ktoré vznikli z nedávnej vlny fúzií a akvizícií. Náš budúci život zásadným spôsobom ovplyvní aj 3D tlač.

Viackrát ste už spomenuli rómsky problém. Ako by sa mal podľa vás riešiť?

Hovorím o tom, lebo teraz veľa času trávim v našich východoslovenských nemocniciach a vidím tam realitu. Jediným riešením je Rómov vzdelávať, vytvoriť im aké-také pracovné príležitosti a kultivovať ich spôsob života. Oni zasa musia pochopiť, že nič nie je zadarmo. Nie je normálne a ani udržateľné, aby im štát financoval siedme či ôsme dieťa, keď sa náležite nepostarajú ani o to prvé.

Byť závislý iba od sociálneho systému nemá šťastný koniec pre nikoho a už vôbec nie pre deti. Štát nemá na všetko. Ak chceme v budúcnosti predísť sociálnej vzbure, rabovaniu či hladovým pochodom, musíme to začať riešiť už teraz. Žiaľ, skutočné riešenia vidím len v teoretickej rovine.

Prečo?

Lebo v krajine, ktorá žije v režime štvorročných volebných cyklov, kde politikom záleží viac na zotrvaní v pozíciách ako na samotnej krajine, dobré riešenie neexistuje. Na tomto základe u nás prežívajú aj iné zásadné neduhy Slovenska, ako je korupcia či zbytočná byrokracia.

Demokracia je iste dobrá forma vládnutia, ale nie vždy a nie pre každého. Som si istý, že trvalá úradnícka vláda by bola pre Slovensko lepším riešením ako politizácia verejného života, s akou sme už roky konfrontovaní.

Mali by ste záujem vrátiť sa do štátnej správy? Či vstúpiť niekedy do politiky?

Nie. Politika ma nikdy nelákala. A pôsobenie v štátnej správe sa mi s odstupom času javí už len ako strata času. Lebo keď odchádzate zo súkromnej firmy, tak od nástupcu môžete očakávať v dobrých veciach kontinuitu. Pri odchode zo štátnej správy je skoro isté, že skôr či neskôr nástupcovia všetko zničia.

Po vybudovaní dobrého renomé na čele Sociálnej poisťovne ste prešli do nemocničnej siete Penty. Urobili ste dobre?

Určite áno. Práca pre Svet zdravia má stále veľmi baví aj preto, a to vždy opakujem, lebo má hlbší celospoločenský zmysel. Verím, že to, čo v nemocniciach robíme, postupne odbúra aj mýty a predsudky, ktoré sa okolo Penty a Sveta zdravia šíria. A šíria ich najmä tí, ktorým vyhovuje súčasný neporiadok v zdravotníctve. O Pente som už dávnejšie povedal, že má horšie meno, ako si zaslúži. Pre mňa nie je kľúčová povesť firmy, do ktorej prichádzam, ale to, ako sa v nej naozaj správame a čo robíme.

Pocítili ste vo Svete zdravia, že vlastníci majú nejaký väčší dosah na politikov?

Nie. S ministrami či poslancami síce občas diskutujem o odborných otázkach. Ale nič iné som nerobil ani na iných postoch, kde som pôsobil. Žiadne nadštandardné výhody u nich nemáme.

Stretli ste sa počas vašej kariéry s korupciou?

Mal som šťastie, že som roky pôsobil v nadnárodných firmách, kde k nej bola nulová tolerancia. Až nedávno mi jeden potenciálny dodávateľ ponúkal spoluúčasť na možnom biznise. Tohto človeka žijúceho mimo Slovenska som požiadal, aby sme sa skúsili tváriť, že on mi nič nepovedal a ja som nič nepočul.

A že to, čo mi ponúka, nech sa objaví v zľave z ceny pre našu firmu. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa muž v rokoch začervenal a dookola sa ospravedlňoval. Dorazil ma poznámkou, že som prvý, ktorý jeho ponuku odmietol.

V nemocniciach pracujete už vyše dvoch rokov. Čo sa vám v nich podarilo?

Svet zdravia je úspešný a perspektívny projekt. Po nedávnom získaní dvoch nových nemocníc v Galante a Dunajskej Strede v ňom už máme 14 nemocníc so skoro šesťtisíc zamestnancami. A verím, že to nie je konečný stav. Tým tiež nemyslím iba rozbehnutú výstavbu novej nemocnice v Michalovciach. Máme aj ďalšie plány. Naše nemocnice už navyše dokážu ťažiť nielen z centrálneho nákupu tovarov a služieb, ale aj zo spolupráce v samotnej medicíne.

V zdravotníctve sú vždy veľkou témou mzdy. Ako sa vyvíjajú u vás?

Lepších ľudí chceme platiť viac.

Aká je vaša finálna predstava Sveta zdravia?

Chceme byť nielen najväčšia, ale aj najlepšia sieť súkromných nemocníc na Slovensku. No hlavne chceme byť plne porovnateľní s nemocnicami vo vyspelej Európe. Nemocnice novej generácie dávajú šancu pritiahnuť kvalitných lekárov a sestry, z ktorých mnohí pred časom zo Slovenska odišli. A návrat medicínskeho personálu sa už pozvoľna začal.

Pracujete aj na zásadných inováciách alebo vám ide oba o ziskovú prevádzku?

V dlhšie prevádzkovaných nemocniciach máme fázu upratovania nákladov už za sebou. V nich už kľúčové slovo nie je efektívnosť, ale práve kvalitná medicína. Snažíme sa o nové formy liečenia a otvárame nové oddelenia.

Príkladom sú naše oddelenia multiodborovej intenzívnej starostlivosti či koncept pôrodných izieb novej generácie i nových urgentných príjmov. Začíname pracovať aj na využití aplikovaného výskumu. Nie každý lekár sa na to hodí, ale máme aj špičkových ľudí. Sľubne sa črtá aj spolupráca s univerzitami a SAV.

Čo zásadné by sa malo udiať v slovenskom zdravotníctve, aby fungovalo naozaj dobre?

Predovšetkým sa musí odpolitizovať. A štátne nemocnice by sa mali začať konečne správať ako sieť s jedným informačným systémom,  jedným centrálnym nákupom tovarov a služieb a s efektívnym centrálnym manažmentom. Za samozrejmosť považujem aj elektronizáciu zdravotných kariet e-Health a jednotné ocenenie diagnóz DRG. Som si istý, že ak by sa stal zázrak a toto všetko by sa udialo, pacient by tým len získal.

Ľuboš Lopatka (54)

Pôsobenie v štátnej správe sa mi s odstupom času javí už len ako strata časuZdroj: Milan Illík

Vyštudoval Strojnícku fakultu Slovenskej vysokej školy technickej (dnes Slovenská technická univerzita) v Bratislave. Najskôr pracoval v trnavskom podniku Pozemných stavieb. Po revolúcii bol krátko námestníkom ministra privatizácie. Od roku 1992 pracoval v manažmentoch súkromných spoločností z oblasti kartografie, stavebníctva i papiernictva. S nástupom vlády Ivety Radičovej prijal ponuku viesť Sociálnu poisťovňu. Pred vyše dvoma rokmi prevzal vedenie nad sieťou nemocníc Svet zdravia.

Poznámka: News and Media Holding, ktorý vlastní TREND, patrí k finančnej skupine Penta.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 46/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika TREND špeciál - 25 rokov podnikania

Tagy 25 rokov podnikania, Penta, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.