Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančníci z pozadia nováckej chemičky žalujú štát

Novácka chemička Fortischem sa za poslednú dekádu stala jednou z najskloňovanejších tuzemských fabrík v médiách. Plní ich jednou kauzou za druhou.

04.12.2015, 16:35 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Bruselskí úradníci i kontrolóri prenasledujú podnik za jeho staršie neduhy s cenovým kartelom, ku ktorému došlo ešte za čias jeho bývalých majiteľov z 1. garantovanej. Terajší vlastníci z okolia Maria Hoffmanna a investičnej skupiny J&T zasa Európskej únii už dlhšie uhýbajú právnymi kľučkami v presvedčení, že oni za kartel nemôžu a navyše ho údajne na fabriku „našili“ konkurenčné chemičky.

Neprehliadnite

Pohryznutá ruka ochrancu

Do diania okolo nováckej firmy sa zamiešali aj politici vládneho Smeru-SD. Pred koncom svojej prvej vlády podržali fabriku podlomenú kartelovým prečinom mimoriadnymi zvýhodneniami.

Najnovší a v celom dianí azda najparadoxnejší posun sa TRENDU odkryl až po preštudovaní vlaňajšej výročnej správy Fortischemu. Z dokumentu, ktorý podnik vydal začiatkom leta, vyplýva, že novácka spoločnosť v súčasnosti žaluje štát práve kvôli výhodám, ktoré jej v minulosti poskytli politici.

A súdy žiada aj o odškodnenie od štátu pre finančné postihy, ktoré jej za vládne zvýhodnenie hrozia. Bruselu sa totiž nepáči nielen cenový kartel, ale ani samotný zásah vlády. Podľa únie bol neoprávnený a firma prostriedky musí vrátiť.

„Fortischem podal žalobu o náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím a nesprávnym úradným postupom SR, v dôsledku ktorého prišlo k poskytnutiu nezlučiteľnej štátnej pomoci,“ uvádza výročná správa firmy.

Najnovší vývoj okolo chemičky ukazuje, že keď sa tuzemskí politici na voľnom trhu priveľmi starajú do chodu podnikov, nielenže im nemusia pomôcť, ale navyše môžu otvárať diery v štátnej pokladnici. Zhruba pred rokom vyčíslili bruselskí úradníci neoprávnené štátne výpomoci pre novácku spoločnosť, ktoré má teraz štátu vrátiť, a dospeli k položke 4,8 milióna eur. Fortischem sumu, ktorú sa snaží od štátu vysúdiť, pre TREND odmieta spresniť. Dá sa ale očakávať, že volí zhodnú matematiku.

Akoby z ruky do ruky

Čoraz vyhrotenejší spor okolo fabriky, ktorá pôvodne niesla názov Novácke chemické závody (NCHZ), sa zrodil v období, keď ju ovládala nebanková spoločnosť 1. garantovaná. Pred viac ako desiatimi rokmi sa s ďalšími európskymi chemickými podnikmi zapojila do kartelu na predaj karbidu vápnika. Ten je jedným z jej nosných produktov a používa sa na odsírenie ocele i výrobu zváracích plynov. Za kartel z rokmi 2004 až 2006 vyrubili protimonopolní úradníci EÚ podniku na jeseň v roku 2009 pokutu 19,6 milióna eur.

V tom období už mala chemička nových vlastníkov. V roku 2007 zadlženú 1. garantovanú ovládlo J&T. Finančníci NCHZ zreštrukturalizovali a v roku 2008 predali neznámej cyperskej firme Disor, ktorá mala blízko k Istokapitalu Maria Hoffmanna. Ten vlastníctvo Disoru nikdy nepotvrdil, ale Istrokapital bol pri obchode poradcom cyperskej firmy.

Disor sa potom v chemičke dočkal aj vysokej pokuty za kartel. Novácky podnik i Disor pokutu ihneď zažalovali, lebo podľa nich bola likvidačná. Pokuta slovenskej chemičky bola výrazne najvyššia spomedzi ôsmich európskych firiem zapletených do kartelu. Samotní predstavitelia Európskej únie pritom pri vyšetrovaní zistili, že manažéri NCHZ, ktorí sa zúčastňovali na vyjednávaní kartelu, ani priveľmi neovládali cudzie jazyky. Podnik teda len ťažko mohol byť hlavným strojcom kartelu.

Disor na pokutu zareagoval aj tým, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy chemický priemysel, Fortischem, J&T, Mario Hoffmann, Nováky

Diskusia (0 reakcií)