Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Scylla Laššáková a Charybda Mamojka

02.12.2015, 16:05 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Pred desaťročím tu mohla vzniknúť konštelácia, že prezident by si vyberal, či chce za ústavného sudcu Jána Cupera alebo Štefana Harabina. Július Satinský vtedy hovoril, že ak na to hlava štátu bude myslieť pred spaním, tak sa z toho môže pomočovať.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika

Názory

Teraz vzniká situácia, že prezident si možno bude musieť vybrať medzi Janou Laššákovou, poslankyňou a služobníčkou Smeru-SD, a Mojmírom Mamojkom, poslancom a služobníkom tej istej strany. Čo na pomočovanie možno nie je, ale na nočnú moru úplne postačí.

Väčšina ústavných sudcov v roku 2012 prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi povedala, že nesmie do ústavnej funkcie vymenovať kandidáta, o ktorom sú známe skutočnosti spochybňujúce jeho schopnosť zastávať túto funkciu tak, aby neznížil jej vážnosť. V roku 2015 tá istá väčšina povedala prezidentovi Andrejovi Kiskovi pravý opak.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Vraj z ústavy „jednoznačne vyplýva povinnosť prezidenta, aby z dvojnásobného počtu kandidátov vymenoval presne polovicu za sudcov Ústavného súdu“. Otázka znie: čo má robiť prezident, keď mu vládni poslanci zvolia dvoch kandidátov, pričom o oboch – vďaka ich dlhoročnej nadpráci v prospech Smeru – sú známe viac než relevantné skutočnosti, ktoré spochybňujú ich schopnosť zastávať funkciu ústavného sudcu? Podľa väčšiny Ústavného súdu musí prezident jedného do funkcie vymenovať, hoci pred tromi rokmi sami prezidentovi prikázali, že takého kandidáta vymenovať nesmie!

Ešte „lepšia“ ako väčšina jej kolegov je samotná predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková. V roku 2012 napísala: „V prípade, ak ústava ... používa formuláciu ,vymenúva a odvoláva‘ nemožno prijať takú interpretáciu ústavy, ktorá by prezidentovi uložila všeobecnú povinnosť prijať personálne návrhy národnej rady bez možnosti ich odmietnuť.“

V Ústave SR sa na dvoch miestach hovorí: Prezident „vymenúva a odvoláva sudcov Ústavného súdu“ (článok 102) a prezident „vymenúva“ sudcov Ústavného súdu (článok 134). Predsedníčka Macejková pred tromi rokmi tvrdila, že prezident vôbec nie je povinný „rešpektovať zákonodárnou mocou predložený personálny návrh“. A že hlava štátu je oprávnená „autonómne sa rozhodnúť, či predložený personálny návrh akceptuje alebo neakceptuje“. Čo odôvodňovala aj tak, že prezident „má kontrolnú funkciu voči zákonodárnej moci“ a že jeho oprávnenie odmietnuť návrh parlamentu je aj prostriedkom „ako zabrániť prípadnému zneužitiu moci“, ak by sa ho dopustil parlament.

To, čo väčšina ústavných sudcov v roku 2012 prezidentovi Gašparovičovi dala, tá istá väčšina v roku 2015 A. Kiskovi vzala. Urobila, čo bolo potrebné, aby nič nestálo v ceste straníckemu zneužitiu moci v parlamente. Zneužitiu, ktoré má prezidenta prinútiť, aby z dvoch neprijateľných straníckych kandidátov jedného aj vymenoval.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 48/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 12

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica, ústava

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.