Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako neplatiť zbytočne vysoké dane a odvody

Rozšíril sa okruh výdavkov, ktoré si možno zarátať do nákladov až po ich zaplatení. Niektoré sa už nedajú uplatniť vôbec

10.12.2015, 14:50 | Zuzana Kollárová | © 2015 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Každoročne sa v marci a júli opakuje tá istá situácia. Mnohí podnikatelia sú frustrovaní z toho, že musia opäť platiť viac daní a sociálnych a zdravotných odvodov. Hromžiť na Nový rok je však už neskoro. Začiatok decembra je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, ako ušetriť na odvodoch a daniach.

Neprehliadnite

Paušálne výdavky radšej nie

Paušálne výdavky boli ešte pred dvomi rokmi vynikajúci nástroj daňovej optimalizácie podnikateľov – fyzických osôb. Okruh tých, pre ktorých sú výhodné, však vláda veľmi okresala. Stanovila na ne maximálny strop 5 040 eur.

Momentálne sa tak oplatia len živnostníkovi, ktorý má skutočné výdavky nižšie ako paušálne a nezamestnáva žiadneho zamestnanca. Pričom jeho podnikanie je primárne o jeho vlastnej práci a dosahuje vyššie marže. Daňovníkovi s príjmami vyššími ako 12 600 eur sa určite uplatňovanie paušálnych výdavkov neoplatí.

Odvody a penzie

Sociálne a zdravotné odvody sa živnostníkom pravidelne zvyšujú už tretí rok za sebou v januári. Sociálne odvody rastú aj v júli, po podaní daňového priznania. Mnohým živnostníkom zdravotná poisťovňa aj tento rok poslala mastný nedoplatok za predchádzajúci rok a následne aj novú sumu preddavkov.

Najnižšie možné odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od januára 2016 zvýšia z terajších 136,57 eura na 142,20 eura. Minimálny preddavok na zdravotné poistenie narastie z 57,68 eura na 60,06 eura. Spolu teda živnostník zaplatí do poisťovní najmenej 202,26 eura. Minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov bude od januára budúceho roka predstavovať 429 eur.

Sociálna poisťovňa často argumentuje, že platiť vyššie odvody sa živnostníkovi vyplatí, lebo preňho znamenajú aj vyšší budúci dôchodok. Po schválení zákona o minimálnom dôchodku je jasné, že minimálna penzia sa bude týkať nielen tých SZČO, ktoré platia minimálne sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu (od januára zo sumy 429 eur), ale aj tých podnikateľov, ktorí platili z oveľa vyšších vymeriavacích základov.

Ak by si napríklad živnostník platil tridsať rokov sociálne odvody z minima, dostal by rovnako vysokú penziu ako ten, ktorý by platil poistné z vymeriavacieho základu 661 eur. Živnostník, ktorý si dosiaľ neznižoval svoj vymeriavací základ, zbytočne platí vyššie sociálne odvody. Dostáva sa totiž na úroveň toho, kto 30 rokov pracoval len na kratší pracovný úväzok alebo na dohody, platil odvody z minima.

Eseročka môže byť výhodná pre podnikateľa, ktorému odvody vyskočia nad 400 eur

Bez dokazovania účelu

Ak bude podnikateľ naďalej využívať paušálne výdavky, s rastom daní a odvodov si neporadí. Zaplatené odvody do oboch poisťovní sú síce tiež daňovými výdavkami, a teda znižujú podnikateľovi základ dane z príjmov a tým aj daň, avšak pri výpočte odvodov 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy odvody

Diskusia (0 reakcií)