Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do vývoja hľadáme nielen tvorivých, ale aj zdravo drzých ľudí

14.12.2015, 12:30 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Vlastný výskum a vývoj zaručuje Embracu Slovakia stabilitu. Dôležitejšie ako technické zručnosti sú podľa šéfa R&D oddelenia spoločnosti zo Spišskej Novej Vsi Branislava Poliaka charakterové vlastnosti ľudí. Spolu s Františkom Harčárom stoja na čele pripravovaného technologického centra firmy, ktoré naplno prevezme zodpovednosť za celý segment produktov brazílskeho koncernu.

 • Tlačiť
 • 2

Tagy

Embraco

Branislav PoliakZdroj: Ivan Fleischer

Aké sú výhody, že Embraco na Slovensku išlo do výskumu a vývoja a vybudovalo tu technologické centrum?

Branislav Poliak: Stabilita. Pre náš vývojový tím aj pre závod. Keď viete produkt zmeniť a prispôsobiť trhu, tak máte slobodu a nezávisíte od nikoho iného, lebo je vo vašich rukách. Produkt vyvinutý v USA alebo v Nemecku viete vyrobiť kdekoľvek na svete. Ak však príde nový zákazník a povie, že chce zmeniť nejakú črtu výrobku, tak musíte oslovovať centrálu. Teraz si vieme veľa produktov, ktoré vyrábame, sami upravovať a prispôsobiť. A vieme prísť aj s novými výrobkami.

Zmenilo sa vnímanie slovenského závodu v rámci koncernu?

BP: Áno, pred pár rokmi sme sa snažili presadiť aspoň jeden náš nový nápad. Teraz sme už stabilným partnerom a pracujeme na tom, že tu bude technologické centrum.

Neprehliadnite

Čo bolo najťažšie?

BP: Presvedčiť ľudí. Najprv na Slovensku, aby pochopili, že má význam komunikovať s centrálou a zdieľať nápady. Druhý krok bol zase presvedčiť centrálu a získať si jej dôveru. S odstupom troch rokov môžem povedať, že druhý krok bol ťažší.

Na ktorý projekt ste najviac hrdí?

BP: Na to, že sme získali dôveru centrály. Minulý rok vytvorilo Embraco plán nových produktov na najbližšie tri roky a segment komerčného chladenia kompletne vytvorili Slováci. Je za tým skryté všetko – know-how ľudí, ich kompetencie, komunikácia. Už vieme presadiť aj vlastné nápady. Osobne som najviac hrdý na tím, ktorý sme tu vytvorili, a hodnoty, ktoré uznávame.

František HarčárZdroj: Ivan Fleischer

Je pri ľuďoch vo vašom vývojovom tíme dôležitá schopnosť komunikácie a prezentácie?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Výskum a vývoj

Tagy Embraco

Súvisiace články

Slovensko už nie je len výrobná dielňa

Slovensko už nie je len výrobná dielňa Nájdete v TRENDE

Čoraz viac tunajších firiem sa snaží posilniť svoje postavenie a zabezpečiť si istú budúcnosť vďaka vývoju a inováciám 2

Ako neplatiť zbytočne vysoké dane a odvody

Čo má Santana so Slovenskom? Hrá na elektrónkach z Kysúc

Ficove mikulášske orgie

Slovensko už nie je len výrobná dielňa

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.