Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficove mikulášske orgie

09.12.2015, 15:00 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Predvolebný snem Smeru-SD bol ešte mikulášskejší, ako si ho predseda strany pôvodne naplánoval. Ak na minulom sneme ohlasoval prijatie tretieho „balíčka“ iba za 400 miliónov eur, v sobotu to už bola nádielka za miliardu. Zo snemu sa mala šíriť radostná zvesť, že pokiaľ ide o rozdávanie, tak sa vládnej strane nik nevyrovná. Preto bol predseda agresívny voči novinárom, ktorých zaujímalo aj niečo iné ako jeho mikulášske orgie.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Odkedy sa Smer vrátil k moci, tak mu hviezdy prajú. Európa nie je v recesii, ekonomika rastie, automobilky majú odbyt, eurofondy tečú, nezamestnanosť klesá a aj príjem štátu z daní je vyšší. Ako s týmto šťastným obdobím naložila druhá Ficova vláda? Podľa Európskej komisie bude náš štrukturálny deficit v roku 2017 vyšší, ako bol v roku 2013! Ekonóm Eugen Jurzyca skonštatoval, že tento deficit bude v roku 2017 päťkrát vyšší, než sľubovala vláda. A to ešte nikto netušil, že od roku 2017 má ekonomika utiahnuť aj ďalší balíček za miliardu.

Napriek tomu na víkendovom sneme predseda Robert Fico vyhlásil: „Nebude to mať negatívny vplyv na náš cieľ znižovať deficit verejných financií a smerovať k vyrovnanému rozpočtu. Naďalej bude pokračovať aj pokles verejného dlhu.“ Ako vysvetlil minister financií Peter Kažimír, tento ekonomický zázrak sa dá dosiahnuť hospodárskym rastom, zvýšením zamestnanosti a lepším výberom daní. Keď je to také jednoduché, potom vôbec nie je jasné, prečo tento recept na zázrak nevyužil už aj v tomto funkčnom období, ale čakal až na ďalšie.

Predseda strany extrémne popudlivo reagoval na každý pokus novinárov zistiť, aká je politická budúcnosť Pavla Pašku v strane. Dôvod je zrejmý. R. Fico nemohol prevziať Paškovu víziu a ani odprezentovať svoju vlastnú, lebo by sa usvedčil z dvojtvárnosti.

P. Paška vyhlasuje, že sa ničoho zlého nedopustil a stal sa iba obeťou diskreditačnej kampane. Nekandiduje z vlastného rozhodnutia, aby neškodil strane a predovšetkým „Robovi“, ktorý sa ho vraj snažil presvedčiť, aby predsa len do volieb išiel.

Oficiálna verzia Smeru znie inak. Paškovo nekandidovanie vraj vyplýva z toho, že strana uplatňuje náročnú „kultúru vyvodzovania politickej zodpovednosti“. Keby to tak naozaj bolo, tak z prvej tridsiatky politikov na kandidačnej listine Smeru by zostalo asi päť ľudí. „Kultúra“ vyvodzovania zodpovednosti v strane je založená na axióme, že mimo sa ocitne len ten, koho pošle preč predseda. S tým, čo dotyčný vykonal a ako veľmi sa zdiskreditoval, to nemusí mať absolútne nič spoločné.

Faktom je, že R. Fico na sneme nasľuboval toľko, že sa to bez rozvalenia verejných financií nebude dať splniť. Otázka, prečo to urobil, má predvolebnú odpoveď. Ani šéf Smeru neverí tomu, že mu utečenci a ich blahodarný vplyv na preferencie strany vydržia až do volieb.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 49/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Fico, Názory, Res publica, Smer-SD

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.