Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na počiatku sú štyria uchádzači

09.12.2015, 10:06 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

V pondelok sa výrazne zvýšila šanca, že bratislavský diaľničný obchvat začnú stavať podľa plánu v úvode budúceho roka a že ho dokončia v roku 2019. Dôvodom sú dve pozitívne správy. Prvou je, že najnižšia ponuka, 1,7 miliardy eur, je približne o 60 percent nižšia, ako odhadovali poradcovia ministerstva dopravy pred rokom. Druhou zasa počet predložených ponúk. Viac súťažiacich zvyšuje legitimitu súťaže, znižuje riziko premrštených cien či kartelových dohôd medzi uchádzačmi.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Obchvat Bratislavy presadzuje minister dopravy Ján Počiatek ako projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP). Víťaz tendra diaľnicu postaví, neskôr ju bude prevádzkovať, udržiavať a opravovať. Štát mu ju bude splácať zhruba 30 rokov po dokončení: suma 1,7 miliardy eur má pokrývať všetko vrátane úrokov.

Obchvat prepojí severnú časť Bratislavy s obcami na východnej strane, povedie novým mostom cez Dunaj až do Jaroviec pri rakúskej hranici. Súčasťou zmluvy je rýchlostná cesta R7, ktorá povedie z Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu až po obec Holice.

Neprehliadnite

Menej známy favorit

Najnižšiu cenu v súťaži predložilo združenie Obchvat Nula. Stojí za ním globálna, no na Slovensku neznáma španielska firma Cintra Infraestructuras Internacional. Známejší je ďalší člen združenia: rakúsky Porr staval v Bratislave nákupné centrum Eurovea a ďalšie budovy. V susedných krajinách má silné postavenie aj v dopravnej infraštruktúre, staval obchvat Varšavy a Budapešti. Tretím partnerom je austrálska investičná firma Macquarie Capital Group.

Obchvat Nula patrí medzi uchádzačov s neveľkými lokálnymi kapacitami. Musí si ich buď doviezť, nakúpiť, alebo objednať od iných dodávateľov. To by nemal byť problém, lebo viaceré domáce firmy v súčasnosti dokončujú diaľničné zákazky a nové nemajú.

Napriek tomu je zaujímavé, akú odvahu nabrala Cintra pri naceňovaní obchvatu. Konkurenčná skupina Strabag, ktorá je aktuálne najsilnejšou na slovenskom trhu, pýta

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy doprava, obchvat Bratislavy, Počiatek, PPP

Súvisiace články

Obchvat Bratislavy pozná víťaza. Počiatek ukázal detaily

Obchvat Bratislavy pozná víťaza. Počiatek ukázal detaily

Konzorcium Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra pre obchvat Bratislavy navrhlo trojnásobne nižšiu sumu ako sa predpokladalo 3

Do vývoja hľadáme nielen tvorivých, ale aj zdravo drzých ľudí

Ako neplatiť zbytočne vysoké dane a odvody

Čo má Santana so Slovenskom? Hrá na elektrónkach z Kysúc

Ficove mikulášske orgie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.