Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí trpaslíci pokukujú po obroch v Európe

09.12.2015, 10:06 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Pri porovnávaní slovenských rodinných firiem so zvyškom Európy, najmä tej západnej, si treba uvedomiť niekoľko zásadných rozdielov. Kým tunajšie podniky stále vlastní hlavne ich zakladateľ, za hranicami to už sú vnuci aj pravnuci. Dôvod je jednoduchý – tunajší vek súkromných firiem sa zmestí do 25 rokov.

 • Tlačiť
 • 0

V Európe vyše 40 percent rodinných biznisov vzniklo pred pol storočím. Rozdiel je aj v ochote prijať do vedenia firmy externých profesionálov. Zatiaľ čo všeobecne európske firmy túto možnosť vyhľadávajú, tunajší zakladatelia rodinných firmičiek sa snažia udržať jej vedenie v rodine. Vyplýva to z tohtoročného barometra rodinných firiem od konzultačnej spoločnosti KPMG. Realizovala ho medzi 25 európskymi štátmi.

Neprehliadnite

Pozitívne očakávania

Týmto sa v zásade výpočet rozdielov končí a v ostatných ukazovateľoch a očakávaniach sú už tunajší podnikatelia „európski“. Podobne ako zvyšok Európy, aj väčšina tunajších podnikateľov je v odhadoch svojej najbližšej budúcnosti optimistická.

Musia si však dokázať poradiť s najväčšou výzvou – rastúcou konkurencieschopnosťou. Ďalšou výzvou je bitka o talenty. KPMG varuje, že nedostatok odborne zdatných ľudí môže spôsobiť v budúcnosti problémy s výkonnosťou podnikov.

Čo je vážnou témou, ktorú riešia nielen tunajšie rodinné firmy, je otázka

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Tagy Rodinné firmy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.