Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 analytikov: Čo potiahne svetovú ekonomiku a kam investovať?

04.01.2016, 05:01 | TREND

V neistom prostredí budú investori citlivo reagovať na každú informáciu, čo sa prejaví vysokou volatilitou

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Kamil Boros,  analytik X-Trade Brokers

Vyspelé ekonomiky by mali ťahať globálny rast a po dlhom čase zosadiť z trónu rozvíjajúce sa ekonomiky na čele s Čínou. Tie sa v posledných mesiacoch dostali do problémov, ktorých korene siahajú do finančnej a dlhovej krízy. Na výpadok zahraničného dopytu a dôvery totiž reagovali nesprávnou medicínou – dlhom.

Pred výraznejšou krízou ich však chráni vysoká úroveň devízových rezerv. Lídrom rastu by mali byť USA, ktorých ekonomike centrálna banka Fed verí natoľko, že hodlá zvyšovať úrokové sadzby. Do popredia sa vracia aj eurozóna, ktorá ako celok dokázala skrotiť deficity a konsolidácia tak už prestáva byť negatívnym faktorom pre rast. Podporu jej poskytuje aj oživenie úverovania a nízke ceny palív. Na rozdiel od USA však eurozóna ešte nestojí úplne na vlastných nohách.

Marián Boček, Managing Partner, InfraPartners Management LLP

V roku 2016 bude vo svetovej ekonomike stále cítiť vysoký prebytok likvidity, ktorej vplyv bude pre trhy kľúčovým. Nízke, až negatívne úrokové sadzby budú naďalej stimulovať dopyt po investičných príležitostiach s likvidnou prirážkou. Podľa môjho názoru budú najatraktívnejšie triedy aktív typu inštitucionálne private equity a investície do infraštruktúrnych projektov, najmä výroba energie z obnoviteľných zdrojov a globálne PPP projekty ako dôležitý hedge na inflačné riziko.

Vo všeobecnosti vnímam situáciu svetovej ekonomiky pozitívne. Veľký potenciál a priestor na rast vidím v regióne strednej a východnej Európy, kde predpokladám vysoký počet investícií do dlhodobo výnosných infraštruktúrnych projektov.

Juraj Kotian, hlavný analytik ErsteGroup pre strednú a východnú Európu

Zatiaľ čo americký Fed plánuje postupne zvyšovať úrokové sadzby, Európska centrálna banka (ECB) môže zraziť úrokové sadzby ešte nižšie a popritom ešte zvýšiť alebo aj predĺžiť program nakupovania európskych cenných papierov. Všetky tieto udalosti hovoria v prospech slabšieho eura, čo už je čiastočne zahrnuté aj v súčasnom výmennom kurze.

A práve od slabšieho eura si ECB sľubuje, že jej výrazne pomôže stimulovať ekonomiku a vyhnať infláciu natrvalo bližšie k dvom percentám. Či sa jej to podarí, je otázne, keďže pomalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Fedom alebo intenzívnejšie uvoľňovanie menovej politiky v Číne môžu jej plány zmariť.

Navyše príliš uvoľnená menová politika má aj svoju odvrátenú tvár – odsúva tlak na štrukturálne reformy a tým podkopáva vyhliadky na dosiahnutie dlhodobo vyššieho ekonomického rastu. Takisto experiment záporných úrokových sadzieb môže prispieť k rastu bublín na finančných trhoch.

Miroslav Ovčarik, Country Manager, Pioneer Investments v SR

Na vyspelých trhoch sa začal proces oddlžovania. S výnimkou štátnych dlhov, kde, naopak, zadlženie stále rastie. Očakávame, že väčšina hlavných centrálnych bánk ponechá úrokové sadzby na takmer nulových úrovniach. Fed môže pristúpiť k miernemu zvýšeniu úrokových sadzieb, čo môže spôsobiť posilnenie amerického dolára.

Z takéhoto scenára by mohli profitovať napríklad európske firmy, ktorých export na americký trh by zlacnel, a euroví investori, ktorí by držali aktíva v amerických dolároch. V dôsledku pomalšieho rastu svetovej ekonomiky sa domnievame, že tlak na nízke ceny komodít potrvá aj naďalej. Očakávame, že vysoká volatilita na trhoch naďalej pretrvá, keďže investori budú citlivo reagovať na každú novú informáciu.

Jakub Křivan, obchodný riaditeľ pre ČR a SR správcovskej spoločnosti C-Quadrat

Aj v roku 2016 je na akciových trhoch možná jazda na horskej dráhe. Na burzách, v makroekonomických vývojoch, menách a pri cenách surovín volatilita výrazne narástla. Musíme si zvyknúť, že tento trend bude pokračovať. Na druhej strane, celosvetové hospodárstvo by malo narásť v porovnaní s rokom 2015 v ďalšom roku o 0,3 p. b. na 3,4 percenta.

Podľa aktuálnych prognóz by mali v roku 2016 rásť hlavne americké blue chips, ktoré už ale nebudú za diskontné ceny. Všeobecne sa dobré šance na výnos dávajú akciám z technologického a zdravotného priemyslu. V protiklade k dividendovým hodnotám z USA sú japonské a európske akcie obchodované v priemere pod ich účtovnú hodnotu. Vďaka lacným peniazom na trhu a neriešeným štrukturálnym nedostatkom sa budú opätovne tvoriť bubliny na trhu, čo znamená zvýšenú volatilitu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Slovensko a svet v roku 2016

Tagy investície, investovanie, Slovensko a svet 2016

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.