Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Diagnóza: Chronické ochorenie zdravotníctva

01.01.2016 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

Počas tohtoročnej TREND konferencie Zdravotnícky manažment predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko pripodobnil problémy slovenského zdravotníctva k seriálu, ktorý sa nikdy neskončí. Minimálne budúci rok to bude platiť: netreba mať zbytočné očakávania.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Nádej nedávajú ani marcové parlamentné voľby. To, že SMER-SD bude opäť zostavovať vládu, je už jasné aj bez vešteckej gule. Otázne je len to, kto bude Robertovi Ficovi držať balónik. Bez ohľadu na to, či bude koaličným partnerom SNS alebo Most-Híd, je pravdepodobné, že dostane čierneho Petra v podobe rezortu zdravotníctva. Vládnu stranu už stál veľa hláv. A minuli sa už aj štátni tajomníci bez káuz.

Sen o novej nemocnici

Ktokoľvek príde na ministerstvo, aj keby hneď z bratislavského sídla Penty na Einsteinovej ulici, ako býva zvykom, bude potrebovať čas. Na zoznámenie sa s rezortom, učenie, ako rozprávať pred kamerami, a vymýšľanie stratégie, ako opäť neurobiť nič zásadné a odprezentovať to ako všeliek na choré zdravotníctvo. Jediné, na čo zrejme nebude nový minister strácať energiu, je vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. O to ťažšie sa mu bude ale vysvetľovať verejnosti, prečo projekt novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave nejde podľa plánu.

Predstavme si totiž, že sa v čase volebného boja podarí obstarať súkromného partnera projektu, ktorý by mal postaviť, financovať a prevádzkovať novú nemocnicu. Iba si to predstavme a zodpovedajme si otázku, či sa ju víťazovi podarí naozaj aj postaviť.

Odpoveď už pred časom dala hlavná architektka mesta Ingrid Konrad, ktorá hovorí, že pre takýto megalomanský projekt sú vybrané pozemky na Patrónke príliš malé. Problémom môže byť aj jej dopravná vyťaženosť. Súčasné vedenie rezortu však nepočúva. Prebiehajúci tender nezastavili ani ďalšie varovania o nevhodnosti zvoleného modelu partnerstva či financovania novej nemocnice.

Závery toho môžu byť dva. Buď rezort a nový minister budú naďalej ignorovať odborníkov a nemocnicu postavia na Patrónke. V tom prípade ale môže napríklad stratiť svoj status. Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo už upozornil, že nemocnica sa stane univerzitnou až po podpísaní zmluvy s univerzitou.

Lekárska fakulta podľa neho nebude súhlasiť s takou zmluvou, ktorá nezabezpečí dostatočnú výučbovú základňu pre študentov. Je tu aj možnosť, že rezort nakoniec zmení lokalitu. To bude znamenať, že nemocnica sa nezačne stavať budúci rok. Hľadanie nového vhodného pozemku, jeho kúpa, prípadne vyrovnanie nie je rýchla práca na pár mesiacov.

2016: Nemocnice sa budú potrebovať zbaviť dlhov za vyše 300 miliónov eur. Peniaze v rozpočte na to ale vyčlenené nemajú 

Nové platby, staré dlhy

Zaujímavé bude tiež sledovať, koľko reálne zaberie zavedenie nového platobného mechanizmu v nemocniciach, tzv. DRG. Po rokoch príprav by sa v januári mala spustiť jeho testovacia prevádzka. To znamená, že nemocnice budú vykazovať, akú zdravotnú starostlivosť vykonali, a dostanú informáciu, koľko peňazí by za ňu mali dostať po novom.

To však bude možné, iba ak sa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podarí obstarať softvér, tzv. grouper, potrebný na priraďovanie výkonov do správnej DRG skupiny. Veľa času už nemá, výsledok je tak asi každému jasný. Opäť sa plány posunú.

A nemocnice sa budú ďalej zadlžovať. Hranicu dlhu 300 miliónov eur, pri ktorej doteraz vlády pristupovali k oddlženiu, už štátne zdravotnícke zariadenia dávno prekročili a budú v tom pokračovať aj na budúci rok. Hlavné však bude, odkiaľ vezmú peniaze na vyplatenie dlhov.

Tento rok štát prisľúbil tridsať miliónov eur nemocniciam, tie však majú ísť na zanedbané investovanie do budov. Dlh sektora teda neznížia. A v budúcoročnom štátnom rozpočte sa už totiž vyčlenilo 55 miliónov eur na zvyšovanie platov zdravotníkov.

Mimochodom, boj sestričiek z nemocníc za vyššie mzdy. Aktuálne podávajú hromadné výpovede tak, že nadobudnú platnosť vo februári, teda mesiac pred voľbami. Na prvý pohľad dobrý ťah, ktorý už raz vyšiel – lekárom.

Sestričky však zabudli, že ony mali pred štyrmi rokmi za chrbtom Smer, pretože bol v tom čase v opozícii a chcel sa dostať do vlády. Teraz už nemá motiváciu. Ako uvádzajú volebné prieskumy, pri moci sa ešte najbližšie štyri roky udrží aj bez toho.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Slovensko a svet v roku 2016

Tagy Slovensko a svet 2016, zdravotné sestry, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.