Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Koniec start-upového boomu na Slovensku?

01.01.2016, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2016 News and Media Holding

Mágia okolo start-upov na Slovensku na budúci rok zrejme definitívne dodýcha. Negatívnu auru začínajúcim podnikateľom priniesla predražená konferencia TechMatch, budúci rok začnú vládne inštitúcie a splnomocnené organizácie rozpúšťať do údajnej podpory start-upov eurofondové milióny.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 3

Keďže už dnes každému lezie na nervy označovanie každej novej firmy automaticky za start-up, vstup štátu do ekosystému zatlčie popularite tohto fenoménu definitívny klinec do rakvy.

Neprehliadnite

Keď dvaja robia to isté

Doposiaľ bol start-up stelesnením čírej vynaliezavosti bystrých začiatočníkov, ktorí dokážu intelektom, zanietením a asketickým prístupom k prítomnosti rozpíliť a spáliť väčšinu polien, ktoré im hodí pod nohy každodenná biznisová realita.

Budúci rok budú start-upisti tí, ktorých štát podporuje silou peňažnej hotovosti z Bruselu. Tá sleduje predovšetkým, či sú všetky lajstrá správne vyplnené a všetky merateľné ukazovatele dostatočne naplnené. V prípade úspechu sa budú chcieť politici s nimi výmenou za finančnú podporu oblápať na sociálnych sieťach a pred kamerami televízií rovnako ako s úspešnými športovcami.

Vláda schválila, že budúci rok obsype start-upy výhodami, ktoré nemajú ostatní podnikatelia – trojročnými daňovými prázdninami, letenkami na technologické konferencie, teplým miestom ambasádora v kalifornskom Silicon Valley. V praxi to znamená aj to, že na technologické konferencie budú chodiť s každým start-upistom štátni úradníci, na podporných programoch pre start-upistov bude žiť päť rôznych štátnych úradov a na budúcich TechMatchoch a jemu podobným akciách zarobia najmä firmy spriaznené s vedením štátneho úradu rozdeľujúceho peniaze v skutočnosti určené na podporu start-upov.

Viac než finančnú podporu pre start-upy by začínajúci podnikatelia privítali zlepšenie podnikateľského prostredia en bloc

Start-upové hody

V súčasnosti pôsobí na Slovensku podľa rezortu hospodárstva zhruba šesťsto start-upov. Napriek zjavnému zvýhodňovaniu jednej skupiny podnikateľov voči druhej plánuje súčasná vláda vynaložiť do roku 2018 na podporu začínajúcich inovatívnych podnikateľov vyše 18 miliónov eur. Start-up, ktorý zaujme rizikových investorov, môže od štátu dostať dodatočných dvadsaťtisíc eur, start-up, ktorý zaujme pološtátne investičné fondy, hoci aj desaťkrát viac.

Komisiami vybraní start-upisti sa môžu tešiť na preplácanie stáží v zahraničných technologických parkoch, stáže v kalifornskom Silicon Valley alebo na návštevy medzinárodných start-upových konferencií typu TechCrunch v americkom San Franciscu alebo Slush vo fínskych Helsinkách. Od roku 2017 budú môcť podnikať už aj cez tzv. jednoduché akciové spoločnosti za jedno euro, šité na mieru vstupu a výstupu rizikového kapitálu.

Pri prekonávaní nástrah podnikania v počiatočných fázach im bude pomáhať štátom dotovaná sieť anjelských investorov a Národné centrum pre podporu podnikania s pobočkami v krajských mestách či na pôde vysokých škôl. Novú start-upovú éru Slovenska bude šíriť do sveta okrem iného aj diplomatické zastúpenie Slovenska v Silicon Valley. Úľavou im bude oslobodenie od platenia zábezpeky pri registrácii platiteľa dane z pridanej hodnoty a oslobodenie od platenia daňovej licencie na tri roky.

Podpora aj pre úradníkov

 Start-upisti sa pravdaže akýmkoľvek peniazom zadarmo nebudú brániť, no ak by mali o využití peňazí rozhodovať sami, uprednostnili by skôr zlepšenie podnikateľského prostredia en bloc. To znamená nižšie dane a odvody, lepšiu vymožiteľnosť práva a väčšiu právnu istotu či flexibilnejšie možnosti zamestnávania.

Napokon aj pre trh práce zjavne platí všeobecne známa odpoveď kanadského premiéra „Pretože je rok 2015“ a na pracovný čas od ôsmej do štvrtej s obednou prestávkou sa v digitálnej dobe čoskoro budeme pozerať ako na druh ohrozený vyhynutím.

2016: Štát začne v spolupráci s EÚ masívnejšie podporovať začínajúce spoločnosti, do roku 2018 im chce poskytnúť 18 miliónov eur 

Boom „start-upov“

Milióny eur, ktoré zrazu vytvoria konkurenciu zdrojom rizikových investorov, spôsobia, že podporovať sa budú aj podnikateľské zámery vopred zjavne odsúdené na neúspech či tie, ktorých jedinou konkurenčnou výhodou bude znalosť a chuť prehrýzť sa džungľou administratívnych predpisov spojených s čerpaním fondov alebo prepojenie na politika rozhodujúceho o pridelení peňazí.

O tie najlepšie start-upové nápady budú rizikoví investori bojovať so štátnymi úradmi. Napriek výhode na strane objemu peňazí z eurofondov sa však nemusia báť. Úradníci totiž nebudú stíhať s tempom súkromného sektora a kým vypíšu predpísané formuláre, bude už kontrakt s rizikovým investorom buď uzavretý, alebo bude start-up vyhodnotený ako neperspektívny.

Lenže eurofondy čerpať treba, veď by bola škoda, keby peniaze prepadli Európskej únii, keď môžu ísť síce na zbytočný a nesprávny projekt, ale do správnych vreciek. A tak môžeme počítať s tým, že start-upov tu bude aj dvakrát viac než doposiaľ. Nevzíde z nich nič, čo by uživilo viac ako pár jednotlivcov. Štátny rozpočet to bude stáť zbytočne pár miliónov eur, ktoré však môže krajina ľahko oželieť, pretože jej bolo sľúbené, že od budúceho roka tu začne vznikať stotisíc nových pracovných miest a ekonomika bude rásť ako nikdy predtým.

Spomienka na minulosť

No a tým sa vraciame na začiatok textu, že start-up bude vnímaný takmer ako jednotné roľnícke družstvo za „socíku“. Každý väčší člen podnikateľskej komory bude mať takéto JRD s „pridruženou výrobou“ v podobe dvoch-troch start-upov, z ktorých bude peniažky prelievať v lepšom prípade do svojho „core biznisu“. Tam by ich aj tak mal, keby vláda radšej znížila daňové, odvodové alebo byrokratické zaťaženie podnikateľského stavu na Slovensku.

Vždy pozitívne

Bude mať Slovensko v budúcom roku nejaký prospech zo start-upov? Najskôr áno, pretože doposiaľ sa ľuďom vždy podarilo entuziazmom a radosťou z tvorenia, objavovania a spolupráce na vzrušujúcich novotách poraziť všetky prekážky. Je dokonca možné očakávať, že dobrý start-up dokáže rozjasniť aj spoločnú poradu monitorovacieho výboru a implementačnej agentúry.

Začínajúcim podnikateľom sa teda podarí uspieť aj napriek tomu, že im bude „pomáhať“ štát so svojím nákladom byrokracie. Každý, kto sa napriek snahe štátu o pomoc rozhodne ísť vlastnou cestou, si na budúci rok zaslúži uznanie.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 3

Rubrika Slovensko a svet v roku 2016

Tagy Slovensko a svet 2016, start-up, TechMatch

Súvisiace články

Veľa peňazí, málo start-upov

Veľa peňazí, málo start-upov Nájdete v TRENDE

Slovensko žije start-upmi. Na vznik a rozvoj nových nápadov sa vytvorili vhodné podmienky. Niežeby sa o toľko posunuli služby štátu podnikateľom alebo vymožiteľnosť práva 6

Počiatkovci lúštia záhadu lacného obchvatu

Smer-SD si vychováva nových oligarchov

5 analytikov: Čo potiahne svetovú ekonomiku a kam investovať?

Najrýchlejšie svetové horské dráhy made in Slovakia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.