Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer-SD si vychováva nových oligarchov

31.12.2015, 05:00 | Ivan Haluza | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Najťažšie váhy domáceho biznisu naďalej rastú. Do problémov sa dostávajú len menší oligarchovia. Viacerí sa popálili napríklad v zelenej energetike po zredukovaní jej štátnych podpôr. Iní zasa v realitách, keď v čase predkrízového boomu nakupovali stavebné pozemky až príliš draho.

 • Tlačiť
 • 1

Skrytejšie sa však do rybníka tradičných domácich oligarchov, ktorí sa rodili v časoch ranej privatizácie, vkrádajú noví hráči. Tí ani zďaleka nedisponujú takým majetkom, ako majú tradiční oligarchovia, no v previazanosti na politikov sa im vyrovnajú. Často vychádzajú priamo z prostredia politikov, preto sa vedia ľahko dostať k štátnym zákazkám. A väčšinou predraženým. Práve preto sa skrývajú.

Neprehliadnite

Smer-SD prerástol sponzorov

Nástup nových oligarchov súvisí s vývojom terajšej vládnej strany Smer-SD. Počas jej prvej vlády medzi rokmi 2006 až 2010 sa strana výrazne riadila názormi i potrebami jej zakladateľov z radov tradičných oligarchov. Navyše Smer musel vo vtedajšom kabinete načúvať aj koaličným partnerom z HZDS a SNS. To v druhom volebnom období netreba a zakladatelia Smeru už nemajú až taký vplyv. Nemalú časť skrytej moci i biznisu údajne museli odovzdať oficiálnym lídrom strany.

Takýto scenár naznačujú zdravotnícke kauzy bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku. Predražené cétečko, ktoré si chcela piešťanská nemocnica kúpiť od jeho spriaznenej firmy Medical Group SK, je iba jedným príkladom skrytej angažovanosti tohto politika v domácom zdravotníctve.

Čoraz viac sa začalo hovoriť o pôsobení „paškovcov“ či „košickej vetvy Smeru“ v zdravotníctve. P. Paška s manželkou Janou mali a majú viaceré priame a nepriame väzby na podnikateľov a štátnych manažérov v zdravotníctve. P. Paška sa vzdal kresla predsedu parlamentu, no prepojenia a finančné toky mu zostávajú.

Oficiálne vlastní Medical Group SK banskobystrický právnik Juraj Koval, ktorý tiež rastie cez štátne biznisy. Mecenáš banskobystrického hokeja nemá aktivity len v zdravotníctve, ale vo veľkom zastupuje štát aj v súdnych sporoch.

Noví hráči nedisponujú takým majetkom ako tí z čias veľkej privatizácie, no vyrovnajú sa im politickými konexiami

Politici biznismeni

Podobné javy a persóny sa vyskytujú všade tam, kde sa veľa investuje. Napríklad súčasný minister dopravy Ján Počiatek mal za prvej Ficovej vlády pod palcom aj informatizáciu. Dnes sa medzi IT firmami hovorí, že J. Počiatek má vplyv v spoločnosti Anext, ktorá sa podieľa na mnohých štátnych IT zákazkách. Minister dopravy namieta, že v tejto firme vplyv nemá, i keď sa pozná s jej vedením.

Ministri obrany a životného prostredia Martin Glváč a Peter Žiga sa zase stali súčasťou kauzy predraženej kompy cez Dunaj. Súťažil o ňu len jeden uchádzač s nepriamymi väzbami na menovaných politikov. Navyše P. Žiga je mimoriadne silný aj v obchode s drevom. Jeho firma Taper bola pred jeho vstupom do vrcholovej politiky iba jedným z mnohých malých obchodníkov s drevom. Teraz už ročne zobchoduje takmer pol milióna kubíkov dreva, zhruba sedem percent ťažby v krajine.

Nákladný osobný strážca

Za vlád Smeru raketovo narástol aj nitriansky podnikateľ Miroslav Bödör, ktorého strážna služba Bonul stráži množstvo štátnych úradov i podnikov. Má s nimi zmluvy na niekoľko desiatok miliónov eur. Ešte v roku 2009 ročné tržby Bonulu predstavovali 19 miliónov eur. Vlani už to bol takmer dvojnásobok pri zisku vyše dva milióny eur.

M. Bödör chodí poľovať s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, premiér Robert Fico bol na firemnom večierku strážnikov jeho Bonulu a jeho manželka je rodinou manželky policajného prezidenta Tibora Gašpara. Navyše rodina Bödörovcov má spoločné biznisy aj s jedným z najvplyvnejších a najbohatších Slovákov – právnikom Zoroslavom Kollárom. Syn M. Bödöra Norbert spoluvlastní jeho pezinský vinársky biznis i pretekársky okruh v Orechovej Potôni.

Smer vyniesol hore aj priateľa premiéra – lobistu Miroslava Výboha, ktorý sa angažuje v zbrojárskom biznise. Jeho pozíciu oslabuje fakt, že sa zaplietol do korupčnej kauzy nákupu obrnených transportérov Pandur pre slovenskú i českú armádu. I keď on sám to odmieta, snaží sa údajne už dlhšie ovládnuť stavebnú firmu Doprastav. Podľa najnovších informácií TRENDU by sa mal jej novým vlastníkom stať podnikateľ Vladimír Ondriš a skupina J&T.

2016: Po voľbách bude Smer pokračovať v podpore svojho okruhu podnikateľov 

Tvrdé pády

V pokojných vodách naďalej nepláva Juraj Široký. Jeho Váhostav-SK už má po reštrukturalizácii viaceré ziskové zákazky. No zostávajú jej aj staršie dlhy. Naďalej nestíha dlhy platiť ani jeho nitriansky výrobca rúr Plastika. K záveru novembra iba Sociálnej poisťovni Plastika dlhovala 42-tisíc eur.

Menšie zakopnutia

Istým zakolísaním si prešiel aj Ivan Kmotrík. Jeho obalom zo skalického Grafobalu, ako aj jeho distribúcii tlače a cigariet či tlačiarni Slovenská Grafia sa darí. Menej mu už vyšiel výlet do developerského biznisu. Pozemky kupoval tesne pred krízou a draho.

Väčšina z jeho realitných plánov tak zastala. Finančne ho údajne zaťažuje aj kúpa luxusného súkromného boeingu. Výsledkom mohlo byť odstúpenie od vybudovania futbalového štadiónu na Tehelnom poli i to, že v lete predal svoju ziskovú energetickú vetvu Grafobal Group Energy. Znova uvažuje o ďalšom raste. Prevziať by chcel napríklad akcie mesta Skalica v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Lepší rok má za sebou Vladimír Poór. Neoživil síce poltárske sklárne, ako pôvodne chcel, no otvoril pre svoj futbalový trnavský Spartak novú City Arenu, ktorej súčasťou je aj nákupné centrum. A darí sa aj jeho ŽOS Trnava.

Čoraz väčší

Čoraz majetnejší je najbohatší Slovák Andrej Babiš s majetkom za dve a pol miliardy eur. Jeho agrochemický koncern Agrofert vlani zvýšil zisk o pätinu na vyše 280 miliónov eur.

Najvýraznejšie sa darí jeho novému investičnému fondu Hartenberg, ktorý mu vedie expartner Penty Jozef Janov. Fond kúpil viacero českých i slovenských kliník na umelé oplodnenie, inovatívneho bratislavského výrobcu výživových doplnkov Imunoglukan i poľského producenta kukuričných a ryžových chlebov Good Food. Podobné ciele si fond vyhľadáva aj v západnej Európe.

Po ospalejšom vlaňajšku sa tento rok viac rozbehla aj skupina Penta, ktorá vlastní aj vydavateľa TRENDU. V Poľsku nakupovala vo veľkom lekárne do svojej siete Dr.Max a so svojou stávkovou firmou Fortuna vstúpila do Rumunska. Získala tam až 600 pobočiek dvoch sietí Bet Active Concept a Bet Zone. V poľskej Varšave nakúpila pozemky na ďalšie developerské projekty.

V Česku získala k svojim slovenským médiám skupinu Vltava-Labe-Press. A na Slovensku si prikúpila ďalšie tri nemocnice na doteraz nepokrytom západe krajiny. V Michalovciach dokonca rozbehla výstavbu úplne novej nemocnice za 34 miliónov eur, pričom zdravotníctvo pre ňu ostáva najdôležitejším biznisom.

Znova viac parťákov

Výrazne najrýchlejšie stále rastie J&T. A to hlavne vďaka svojej energetickej vetve EPH. Po skoršom prevzatí slovenských plynární a stredoslovenských elektrárenských rozvodov tento rok finančníci prikúpili aj viaceré paroplynové elektrárne v Taliansku i Maďarsku.

A sú v pokročilej fáze prevzatia Slovenských elektrární od talianskeho Enelu. Zjavne sa vedia najšikovnejšie dostať do pološtátnych energetických podnikov. V menej masívnych balíčkoch skupina ďalej investuje aj do médií a biznisu s knihami. Novým biznisom pre ňu sú aj e-shopy.

Prudký akvizičný rast však zároveň núti J&T, aby si hľadalo nových biznis partnerov. Desatinu bankovej vetvy skupiny J&T už drží čínska skupina CEFC a časom dokonca ma ísť jej podiel až na tretinu. Novým partnerom chcú finančníci ponúknuť aj časť podielov vo svojich stredoeurópskych rozvodných podnikoch na plyn i elektrinu. A vracajú sa aj do spolkov s najbohatším Čechom Petrom Kellnerom. Pred pár rokmi z ich EPH odišiel, no teraz chcú spolu kúpiť nemecké uhoľné bane i elektrárne švédskeho Vattenfallu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Slovensko a svet v roku 2016

Tagy oligarchovia, Slovensko a svet 2016, Smer-SD

Súvisiace články

Ako Smer chráni Slovensko

Ako Smer chráni Slovensko Nájdete v TRENDE

Dnes už nikto nepochybuje o tom, že migračná kríza sa stala kľúčovou témou na Slovensku. Téma, ktorá ovplyvní priebeh predvolebného obdobia, ale aj výsledky, ktoré z parlamentných volieb 2016 vzídu 1

Počiatkovci lúštia záhadu lacného obchvatu

5 analytikov: Čo potiahne svetovú ekonomiku a kam investovať?

Najrýchlejšie svetové horské dráhy made in Slovakia

Zo strednej Európy je východná

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.