Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štefan Harabin odchádza do zabudnutia, harabinkovia zostanú

30.12.2015, 14:00 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Symbol tragédie slovenskej justície Štefan Harabin ani budúci rok zo súdnej siene nezmizne. Hoci mu hrozí, že príde o sudcovský talár, tiene jeho pôsobenia zostanú prítomné v súdnictve a aj v jeho najvyššom orgáne – Súdnej rade.

 • Tlačiť
 • 1

Bývalý šéf slovenského súdnictva Š. Harabin čelí momentálne disciplinárnemu konaniu. Najvyšší trest pre neho žiada jeho nástupkyňa, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Chce ho zbaviť funkcie sudcu. Dôvodom je rozhodnutie Harabinovho senátu, ktorý oslobodil skorumpovaných policajtov. Za nezákonnú označil inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá ich mala z úplatkárstva usvedčiť. Ide už o tretí disciplinárny návrh na Štefana Harabina, ktorý v tom vidí trestanie za „právny názor“ a akt pomsty.

Hoci predstava justície bez osoby tohto známeho a medializovaného sudcu je zaujímavá, tak skoro sa zrejme nenaplní. O trestoch pre sudcov totiž rozhodujú senáty zložené z Harabinových kolegov.

Neprehliadnite

Viacerí sudcovia, ktorí nechceli byť menovaní, sa zhodujú v tom, že členovia disciplinárneho senátu sa neodvážia potrestať Š. Harabina najprísnejším spôsobom. Justícia bola pod jeho vplyvom pridlho, viacerí sudcovia sa ho stále obávajú, iní sú mu vďační za funkcie.

Aj keď Štefan Harabin už viac než rok súdom nevládne, niektoré sú stále obsadené malými „harabinmi“, ktorí mu donedávna robili predĺženú ruku. Je preto skôr pravdepodobné, že ak Š. Harabin dostane trest, pôjde o preloženie na nižší súd, prípadne peňažnú sankciu.

Prezident bude stáť pred Sofiinou voľbou, ktorého z dvoch poslancov Smeru-SD vybrať za ústavného sudcu

Súdna rada. Po novom?

Príkladom toho, že Harabinov duch pretrval, je aj najnovší vývoj v Súdnej rade. Jej predsedníčka Jana Bajánková predkladá na jej rokovanie spornú nomináciu. Na stáž do Súdnej rady má prísť košický sudca Juraj Sopoliga. Ten už v rade pôsobil, keď jej šéfoval práve Štefan Harabin, a bol médiami označovaný za jedného z jeho najbližších spolupracovníkov.

Juraj Sopoliga sa zviditeľnil napríklad žalobou na exministra vnútra a v súčasnosti poslanca Národnej rady SR Daniela Lipšica, od ktorého žiadal odškodné za jeho výroky o „chamtivých a závistlivých sudcoch“, ktorí podali antidiskriminačné žaloby.

J. Sopoliga patril medzi sudcov, ktorí žalovali štát. Žiadali doplatiť rozdiel medzi svojimi platmi a výplatami sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktoré sú vyššie. J. Sopoliga sa cítil diskriminovaný a žiadal 125-tisíc eur. Keď vznikla petícia stovky sudcov Päť viet a ich výzva k stavu justície, z Košíc sa začala šíriť takzvaná anticharta. Z košického e-mailu mal podľa Sme putovať aj návod, ako si majú sudcovia zmeniť žaloby proti štátu a získať väčšiu šancu na vysúdenie peňazí. Autorom oboch bol J. Sopoliga, ktorý priznal, že išlo o jeho osobnú iniciatívu.

Neskôr ho parlament, v ktorom mali väčšinu poslanci Smeru-SD, zvolil za kandidáta na sudcu Ústavného súdu. Prezident Andrej Kiska odmietol kandidátov, medzi ktorými bol aj J. Sopoliga, vymenovať, lebo podľa neho nespĺňali kritériá na takýto významný post. Sudca sa rovnako ako aj ďalší obrátil na Ústavný súd so sťažnosťou proti rozhodnutiu prezidenta a uspel.

Predsedníčka Najvyššieho súdu, Daniela ŠvecováZdroj: Profimedia.cz

Nielen J. Sopoliga, ale aj Súdna rada, kde bude čoskoro možno opäť pôsobiť, sa nezhoduje s predstavami prezidenta, ako má fungovať slovenská justícia. Prezident má, pokiaľ ide o súdnictvo, viaceré právomoci, napríklad môže odvolať sudcov, prípadne ich poslať do dôchodku, ak dosiahli vek 65 rokov. Ich zoznam však musí predložiť Súdna rada.

A. Kiska presadzuje, aby na Slovensku nesúdili penzisti, a preto žiadal Súdnu radu, nech mu automaticky predkladá takýchto kandidátov na dôchodok. Čo však Súdna rada nerobí a je to len jedno z množstva jej sporných rozhodnutí.

Hoci sa obsadenie Súdnej rady od čias, keď ju ovládal Š. Harabin, zmenilo, stále sú v nej zástupcovia línie, ktorú zastával. Reformní sudcovia pri hlasovaní nedokážu vždy presvedčiť ostatných, a tak rada občas prijíma rozhodnutia, ktoré sa priečia zdravému rozumu.

Ako napríklad vtedy, keď na Všeobecný súd Európskej únie schválila sudkyňu bez jazykových znalostí a dala jej prednosť pred sudcom so skvelým renomé v zahraničí, ktorý ovláda cudzie jazyky, ale nebol pohodlný vláde Roberta Fica.

2016: Na budúci rok vyberie Súdna rada vôbec prvý etický kódex pre sudcov. Doposiaľ žiadny neexistoval 

Prezidentova Sofiina voľba

Jednoduché to nebude mať prezident ani pri rozhodovaní, koho pošle do Košíc ako sudcu na Ústavný súd. Parlament zvolil dvoch kandidátov, z ktorých si má vybrať. Možnosti, ktoré mu ponúkol, pripomínajú Sofiinu voľbu. Obaja kandidáti sú totiž poslanci za Smer-SD, takže nejde o nadstraníckych odborníkov v oblasti práva.

Ide o dlhoročného poslanca Smeru-SD Mojmíra Mamojku a podpredsedníčku parlamentu za vládnu stranu Janu Laššákovú. Je pravdepodobné, že prezident si skôr vyberie M. Mamojku. Je o niečo menej stranícky ako J. Laššáková, keďže nikdy nebol členom Smeru-SD, hoci kandidoval na jeho listine v parlamentných voľbách.

Kto čakal, že bez Štefana Harabina na čele justície sa odrazu slovenské súdy akoby mávnutím čarovného prútika zmenia na spravodlivé, rýchle a kvalitné, má smolu.

Nádejou sú noví sudcovia, ktorých vyberá Súdna rada už podľa nových kritérií. Okrem odborných a psychologických predpokladov, ktoré musia preukázať v testoch a na pohovore, prechádzajú aj bezpečnostnými previerkami. Majú predísť aj tomu, aby sudcu pre jeho prípadné prehrešky nemohol v budúcnosti účastník sporu vydierať.

Na svete bude tiež etický kódex pre sudcov. Aj keď Súdna rada vyberie z dvoch návrhov zrejme ten menej prísny, už samotná existencia etických pravidiel bude krokom vpred.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Slovensko a svet v roku 2016

Tagy Harabin, justícia, Slovensko a svet 2016, súdnictvo, súdy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.