Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obchvat prispeje k rozširovaniu Bratislavy

13.02.2015, 05:40 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Zápchy nespôsobuje tranzitná, ale vnútromestská a prímestská doprava. Tú môže obchvat prilákať najmä vtedy, keď sa upchajú cesty.

 • Tlačiť
 • 4

Mimo nej situáciu Bratislavy nerieši, pokiaľ sa nerozšíri o ďalší tunelový úsek popod Karpaty, prispeje však k urbanizácii mesta, hovorí bývalý hlavný dopravný inžinier mesta Bratislava Tibor Schlosser.

Ministerstvo dopravy chce čím skôr vybudovať obchvat Bratislavy cez PPP. Zdôvodňuje to tým, že hrozí dopravný kolaps. Naozaj hrozí?

Dopravný kolaps v Bratislave už prežívame v súčasnosti, každé ráno aj popoludnie v dopravných špičkách.

Vyrieši to obchvat?

Skôr si myslím, že ak nebude obchvat úplný – aj s tunelom Karpaty, veľa nevyrieši. Bratislava je hospodárskym, politickým a spoločenským centrom Slovenska.

Neprehliadnite

Takže autá väčšinou smerujú do mesta?

Presne tak. Keď si to porovnáme s Nitrou alebo Trenčínom a zoberieme si zdroj a cieľ dopravy, Bratislava má veľmi malý tranzit. Obchvat má tiež pomôcť mestským častiam sťahovať časť pohybu aj medzi mestskými časťami, ale v štúdii realizovateľnosti nevidíte výsledky dopravnej analýzy.

Aký je pohyb medzi mestskými časťami?

Tie vzťahy budeme vedieť, až keď budeme mať dopravný model mesta Bratislavy. Jeho analytickú časť by malo mať mesto hotovú v apríli. Problém Bratislavy sa začal v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Stredná trieda začala bohatnúť, každý si myslel, že bývať v paneláku je zlá vec, a chcel ísť do rodinného domu, kde hľadal ticho a pokojnejší život za hranicami mesta. Teraz, keď ubehlo pätnásť rokov, je jasné, že to tak nie je.

Ministerstvo očakáva, že jednotlivými úsekmi obchvatu prejde približne tisíc áut za hodinu. Je to realistický odhad?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Téma - PPP projekt obchvatu Bratislavy

Tagy diaľnice, obchvat

Súvisiace články

Zaľúbený do drahej diaľnice

Zaľúbený do drahej diaľnice Novinárska cena 2015

Článok získal Novinársku cenu 2015 za najlepší analytický príspevok | Minister dopravy Ján Počiatek chce pri Bratislave postaviť najdrahší a najväčší diaľničný projekt v slovenskej histórii. 1

Vykúzlené benefity súkromného obchvatu

Zaľúbený do drahej diaľnice

Hudba v luxusnej kvalite: HRA o uši

Konšpirácie sú súčasťou ľudskej mysle

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.