Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako demokratizovať ekonomiku

25.02.2015, 10:22 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Demokracia sa končí pred bránami našej spoločnosti, akoby mala napísané nad svojím vchodom každá druhá firma. A svojím spôsobom na to má oprávnenie – súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov garantuje, prirodzene, ich majiteľom najvyššiu moc nad tým, čo sa vo výrobných jednotkách ekonomiky deje. Na zamestnancov zostáva už len rozhodnutie, či pracovať tam alebo inde.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Čo však, ak firmy pri svojom rozhodovaní systematicky zlyhávajú? Napríklad dostatočne neberú do úvahy svoj vplyv na životné prostredie (podmorská ťažba ropy Shellu), stabilitu svetového finančného systému (Lehman Brothers) či dokonca záujem vlastných majiteľov (podvody a bankrot Enronu)? Ekonomickou terminológiou: čo ak firmy neberú do úvahy svoje negatívne externality alebo v nich nastáva problém principála a agenta?

V právnom štáte firmám demokraticky určujú pravidlá hry prostredníctvom volieb a zákonov občania. Jednou z foriem tejto občianskej kontroly je pracovnoprávna legislatíva brániaca pozíciu zamestnancov voči zamestnávateľom. Ľavičiari však často snívajú aj o priamej možnosti zúčastňovať sa na rozhodovaní hospodárskych subjektov. Napríklad podporou kolektívneho vlastníctva výrobných prostriedkov zamestnancami formou družstiev. Na Slovensku túto požiadavku počuť najmä z úst poslanca Smeru Ľuboša Blahu inšpirovaného Karlom Marxom. Rast popularity radikálnej ľavice v Grécku či Španielsku však tiež nabáda na analýzu alternatívnych prístupov k riadeniu hospodárstva.

Družstvá verzus akciovky

Podnikanie formou družstiev je na Slovensku možné aj v súčasnosti, využíva sa však len veľmi sporadicky. Kým v roku 1993 bolo ešte podľa štatistického úradu vďaka socialistickej histórii družstiev viac ako akciových spoločností, ostatné dve dekády priali viac akciovkám. Tie svoj počet do vlaňajška viac ako strojnásobili, počet družstiev, naopak, klesol na okolo 1 500. Aktívnych je z nich len zhruba tretina: „väčšina existuje len ako právne normy bez aktivity (…), po revolúcii sa dostali na dravý trh a nedokázali sa prispôsobiť novým podmienkam,“ povedal pre Hospodárske noviny konzultant Daniel J. Krátky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Prečo ostávajú družstvá družstvami

Prečo ostávajú družstvá družstvami

Súčasná situácia neponúka podnikateľom veľký dôvod vytvoriť družstvo. Voľnosť pri tvorbe stanov je síce výhodou, lenže jej sila nie je presvedčivá

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Laser Game – elektronický paintball

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.