Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako u Širokého zlaté vajce predali

25.02.2015, 10:22 | Zuzana Petková | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Predali by ste zlaté vajce za cenu škrupinky? Podobne nelogickú transakciu pripomína obchod, keď firmu, ktorá má zinkasovať od štátu 13 miliónov eur, krátko predtým pôvodný majiteľ predá za 1,4 milióna.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Ide o IT spoločnosť bit-Studio Bratislava, s.r.o., ktorej stopercentným vlastníkom bola akciovka Druhá strategická. Hoci sa jej od štátu sypali zákazky, predstavenstvo na čele s Jurajom Širokým sa jej rozhodlo zbaviť. Kúpnu zmluvu uzavrelo niekoľko týždňov predtým, ako jej ministerstvo spravodlivosti zaplatilo milióny za dodávku hardvéru.

Minoritní akcionári Druhej strategickej sa teraz búria. Po funuse. O chystanom prevode dopredu nevedeli a teraz už veľa nezmôžu. Na januárovom mimoriadnom valnom zhromaždení sa neúspešne pokúsili odvolať predstavenstvo. Vyčítali mu, že o predaji nemali informácie, cena bola nízka a pre Druhú strategickú nevýhodná. Padla aj otázka, či niekto z členov predstavenstva majetok len nepresunul na spriaznené osoby, prípadne či takýmto spôsobom nevyrovnal vlastné záväzky. Novým vlastníkom bit-Studia je totiž londýnska schránka.

Valné zhromaždenie Druhej strategickej sa uskutočnilo na konci januára. Podľa zápisnice kľúčovou témou bolo bit-Studio, na ktoré sa pýtali viacerí prítomní. „Bol som prekvapený, že bit-Studio má nového majiteľa, lebo o predaji majetku nebolo predtým ani reči. Prekvapila ma aj cena stopercentného obchodného podielu,“ povedal TRENDU jeden z akcionárov Milan Kasanický. Vývoj podľa neho naznačuje, akoby si „niekto chcel uliať lukratívne zákazky a firmu previesť na svoju eseročku“. Narážal pritom na zmluvy, ktoré bit-Studio má so štátnymi inštitúciami alebo podnikmi. M. Kasanický kritizoval aj skutočnosť, že zástupca predstavenstva neodpovedal na valnom zhromaždení priamo ani na jednu z otázok, hoci mu ich vopred zaslali. Minoritní akcionári sa tak na mieste nedozvedeli o bit-Studiu celkom nič.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.