Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čierna diera zdravotníctva

25.02.2015, 10:22 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Do zdravotníctva ročne tečú miliardy eur. Vrátane peňazí, ktoré idú priamo z vreciek pacientov. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny OECD, ktoré majú veľmi vysoký podiel súkromných zdrojov na výdavkoch v zdravotníctve.

 • Tlačiť
 • 0

Podľa posledného odhadu ministerstva zdravotníctva boli v roku 2012 na úrovni 1,28 miliardy eur. Ide o rovnaký objem peňazí, ktorý je pre tento rok vyčlenený zo štátneho rozpočtu na platby za poistencov štátu. Do systému tečú cez zdravotné poisťovne. Nie vždy ale končia tam, kde majú. Kým v obálkach pre lekárov zmiznú desiatky až stovky eur, pri nemocničných tendroch sú to státisíce až milióny eur.

Milióny utopené v tendroch

Príkladom je kauza nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici, ktorá stála Zuzanu Zvolenskú post ministerky zdravotníctva a Zuzanu Zmajkovičovú stoličku podpredsedníčky parlamentu. Podľa odhadov Transparency International Slovensko sa pri podobných nákupoch ročne neefektívne minú milióny. „V tendroch nemocníc sa veľmi málo súťaží. Vypočítali sme, že ak by vo všetkých jednoponukových tendroch súťažili dvaja uchádzači, náklady by mohli klesnúť o 19 miliónov eur ročne,“ hovorí analytička Zuzana Dančíková. Dodáva, že kým úplatky idú priamo z vreciek pacientov, tieto peniaze idú zo zdravotných poisťovní.

Mnohí zdravotníci sú presvedčení, že najviac verejných prostriedkov mizne v zdravotných poisťovniach. Prestrelka o financiách medzi nimi prebieha neustále. „Zdravotné poisťovne neuhrádzajú všetky výkony, ktoré by mali, a najmä ich neuhrádzajú všetkým poskytovateľom,“ hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Práve nedostatok peňazí v systéme je najčastejšou výhovorkou. Zisky zdravotných poisťovní či plytvanie v zdravotníckych zariadeniach tomu ale nenasvedčujú. Kým napríklad štátna poisťovňa mala v roku 2013 (údaje za rok 2014 nemá nateraz spracované) o niečo viac výdavkov na zdravotnú starostlivosť ako príjmov z poistného, v prípade súkromných poisťovní to bolo vlani aj rok predtým naopak. Dôvere naposledy zostalo 191,9 milióna eur a Unionu 63,8 milióna eur. Časť peňazí poisťovne posielajú svojim konkurentom v rámci prerozdeľovacieho systému poistného, časť využívajú na vlastnú prevádzku či povinné príspevky. „Keďže sa dlhodobo snažíme hospodáriť zodpovedne a nevytvárať stratu, súčasťou rozdielov medzi príjmami a výdavkami môže byť aj zisk,“ dodáva PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - úplatky v zdravotníctve

Súvisiace články

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Ak chce lekár odmietnuť dar od pacienta, musí si to vyhádať, tvrdí predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. 8

Diagnóza úplatky

Skutočnou chorobou nie sú úplatky, ale 25 rokov populizmu

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.