Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Diagnóza úplatky

25.02.2015, 10:22 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Zdravotníctvo je dlhodobo považované za najskorumpovanejšie odvetvie. Kúsok pravdy na tom bude. Dosvedčujú to aj posledné prípady prednostu kliniky a známeho chirurga, ktorých polícia obvinila z prijatia úplatku. Paradoxom je, že lekári pritom na peniaze od pacientov odkázaní nie sú. Potvrdzujú to aj čísla z Finstatu, podľa ktorých je väčšina ambulancií v zisku. Odstrániť korupciu na úrovni lekár – pacient by mohlo zavedenie finančnej spoluúčasti za zdravotnú starostlivosť. Nelegálne platby by sa tak premietli do legálneho pripoistenia.

 • Tlačiť
 • 0

Vminulosti bral od svojich pacientov úplatky, dnes je vysokopostaveným lekárom. Prednosta jednej z kliník Univerzitnej nemocnice v Martine a zároveň predseda odbornej komisie na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte J.P. bol ešte v roku 2011 súdený a odsúdený za to, že prijal dovedna 145-tisíc slovenských korún za liečbu vredov. Trestom od Špecializovaného súdu bola dvojročná podmienka a finančná pokuta. Namiesto zákazu lekárskej činnosti neskôr získal výmaz registra trestov. A následne aj lukratívne posty. To všetko vďaka prezidentskej amnestii z roku 2013, ktorá ako čarovným prútikom zmazala doktorove hriechy z minulosti.

Vedenie martinskej nemocnice aj lekárskej fakulty tvrdí, že o pochybnej minulosti prednostu nevedeli. On sám sa k nej dnes už nechce vyjadrovať. „Zo zákona sa na mňa hľadí ako na netrestanú osobu,“ povedal J.P. Z toho dôvodu sa aj TREND rozhodol neuvádzať jeho plné meno. Na prípade sa však snaží ilustrovať, ako býva na Slovensku potrestaná korupcia v zdravotníctve.

08G13a

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - úplatky v zdravotníctve

Súvisiace články

Čierna diera zdravotníctva

Čierna diera zdravotníctva

Väčším problémom ako úplatky v ambulanciách sú verejné peniaze, ktoré miznú v systéme. A nečinnosť politikov za posledných 25 rokov

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Skutočnou chorobou nie sú úplatky, ale 25 rokov populizmu

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.