Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dnes banka, zajtra digitálna firma

25.02.2015, 10:22 | © 2015 News and Media Holding

Zrejme každý Slovák s e-mailovou schránkou sa už stal cieľom phishingu – kybernetického útoku, ktorý sa od neho pokúšal vymámiť údaje do internetového bankovníctva. Bezpečnostných rizík vo všeobecnosti pribúda, banky na ne upozorňujú klientov, nakupujú prostriedky elektronickej ochrany. V skutočnosti však investície do IT bezpečnosti tvoria menšiu časť ich výdavkov do ítečkovej infraštruktúry.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Slovenské banky do IT ročne investujú desiatky miliónov eur. Presné číslo známe nie je, napríklad Národná banka Slovenska ho vyslovene nezisťuje. Ale napríklad direktor konzultačnej spoločnosti PwC Slovensko Pavol Adamec, ktorý v minulosti pôsobil aj ako IT stratég Slovenskej sporiteľne, hovorí, že ítečko je druhou-treťou najväčšou nákladovou položkou bánk. Závisí od profilu banky, veľkosti pobočkovej siete, orientácie na online kanály. Do čoho teda smeruje väčšina bankových IT rozpočtov?

Spotrebiteľ sa mení

Banky do IT investujú z viacerých dôvodov a za veľkou časťou z nich naozaj stoja ich klienti. Nie však v zmysle, že sa vždy nájdu nešťastníci, ktorí naletia phishingovým podvodníkom. Predovšetkým sa mení štruktúra populácie a očakávania ľudí, modely spotrebiteľského správania sú čoraz nepredvídateľnejšie, do života prudko zasahujú technológie, najmä internet a smartfóny.

Malú ochutnávku toho, čo banky čaká, predstavoval nástup internetového bankovníctva. Za pol druha dekády sa z neho stal jeden z najvýznamnejších komunikačných kanálov. Podľa lanského globálneho prieskumu konzultačnej spoločnosti Accenture ho aspoň raz mesačne využíva 80 percent klientov bánk. Sú medzi nimi zástupcovia mladšej generácie, ale aj ľudia v strednom veku, ktorí si s internet bankingom pred rokmi stihli „potykať“.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Veľká banková e-lúpež

Veľká banková e-lúpež Nájdete v TRENDE

Premyslený hackerský útok je jedinečný hlavne tým, že išiel zvnútra bánk, bežne sa kyberútočníci sústreďujú skôr na obchodníkov či klientov

Nad čím rozmýšľajú bankoví ítečkári

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.