Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Faraón v objatí medveďa

25.02.2015, 10:22 | Adrian Peter Pressburg | © 2015 News and Media Holding

Transatlantickí spojenci vo vyčerpávajúcom konflikte s Ruskom kvôli Ukrajine stupňujú hospodárske sankcie a tlačia na Moskvu na medzinárodných diplomatických fórach. Nie však vždy a nie na všetkých. V otázkach boja proti islamistickému terorizmu Západ a Rusko spolupracujú.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Svet

Prezident Vladimir Putin predvádza na tejto parkete diplomatickú stratégiu na udržiavanie a podľa možnosti rozširovanie vplyvu Ruska na dianie vo svete. Výstižnú ilustráciu poskytuje Egypt, kam šéf Kremľa zavítal deň pred rozhovormi v Minsku o prímerí na Ukrajine, aby demonštroval obnovenie strategického partnerstva s najľudnatejšou krajinou arabského sveta.

Egypt v kalkuláciách Kremľa

Neúnavný V. Putin si na Káhiru vyhradil nie jeden, ale dva, hoci neúplné dni. Jeho rokovacím partnerom bol poľný maršal Abdal Fattáh Sisí. Ten sa k najvyššej moci v štáte dostal predvlani zvrhnutím prezidenta Muhammada Mursího, aby sa po roku nechal zvoliť za prezidenta. Moskva vojenský puč v Káhire nekritizovala a podobne ako čínske politické vedenie signalizovala Káhire záujem o prehĺbenie vzťahov. Sekulárna orientácia nového vedenia v Egypte jej vyhovovala viac ako tzv. umiernený islamizmus zosadeného M. Mursího a hnutia Moslimskí bratia.

V. Putinovi ladilo do noty aj oživovanie egyptského nacionalizmu, ktorý mal v úlohe štátnej ideológie nahradiť islamizmus. A. F. Sisí zavítal vlani vo februári do Ruska a Kremeľ podporil z úzadia jeho kandidatúru v prezidentských voľbách. Druhýkrát priletel za ruským prezidentom v auguste 2014 už ako jeho prezidentský kolega. V. Putin považoval túto návštevu za prejav, že Káhira uznáva veľmocenské postavenie Ruska napriek úsiliu Západu zatlačiť ho do izolácie. Káhira tak umožnila Moskve zahrnúť ju do kalkulácií únosnosti vedenia obchodnej vojny so Západom. Ruské vedenie usúdilo, že tábor jej spojencov na Blízkom východe by sa mohol rozrásť z dvojice Irán a Sýria o Egypt.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Svet

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.