Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gréci poslali svoju predstavu reforiem

25.02.2015, 10:22 | lehu | xm | ČTK

Aktuality svet

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Svet

Gréci poslali svoju predstavu reforiem

Grécki lídri po tlaku eurozóny predstavili šesťstranový plán, ako chcú udržať miestne verejné financie v zdravom stave napriek svojim štedrým volebným sľubom o zastavení privatizácie, zvyšovaní minimálnej mzdy či zvýšení sociálnych výdavkov. Najviac si Gréci sľubujú od boja proti daňovým únikom, najmä v súvislosti s miestnymi vplyvnými oligarchmi a pašovaním pohonných hmôt a tabaku. Zaviazali sa tiež spätne neznárodňovať už sprivatizované alebo práve predávané štátne podniky. Mali by zrušiť aj výnimky umožňujúce skorý odchod do dôchodku a znížiť počet ministerstiev zo 16 na desať. Dokument však neobsahuje vyčíslenie vplyvu jednotlivých opatrení na rozpočtové príjmy a výdavky. Finančné trhy napriek tomu pokrok v dohodách s veriteľmi zadlženej krajiny ocenili: rástla hodnota gréckych akcií i dlhopisov. Predseda skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem zdôraznil, že zoznam reforiem je len prvým krokom k jeho rozpracovaniu a následnej realizácii. Eurozóna môže zvážiť ďalšiu pomoc Grécku v prípade, ak Atény splnia všetky požiadavky záchranného programu z roku 2010. „To sa však ešte nestalo,“ dodal. V čase uzávierky TRENDU grécky návrh posudzovali európski ministri financií.

Zdroj: kresba - Marián Kamenský

Banku HSBC dostihli staré hriechy

Cena akcií najväčšej európskej banky HSBC za jediné popoludnie padla o šesť percent v deň, keď banka zverejnila svoje výsledky za minulý rok. Vykázala hrubý zisk 18,7 miliardy dolárov (16,6 mld. €), čo je 17-percentný medziročný pokles a oproti odhadom sklamanie. Výrazne sa pod to podpísali sankcie a urovnania, na ktoré banka hlavne v súvislosti s kauzou manipulácie kurzov mien vlani vynaložila vyše 2,1 miliardy eur. Pod hodnotu akcií banky sa podpísalo aj tohtoročné zverejnenie „voľnejších“ daňových praktík jej švajčiarskej pobočky pri správe úspor klientov. Banka s centrálou v Londýne vyhlásila, že sa za správanie svojej pobočky v rokoch 2005 až 2007 „hanbí“. Vyslovil to šéf banky Stuart Gulliver, ktorý mal v tom čase podľa uniknutých údajov sám účet vo Švajčiarsku so zostatkom takmer osem miliónov dolárov registrovaný cez firmu v Paname.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Svet

Súvisiace články

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov Nájdete v TRENDE

Spojenie najväčšieho kníhkupectva Panta Rhei a najväčšieho vydavateľstva s distribúciou Ikar straší menších vydavateľov 2

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Laser Game – elektronický paintball

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.