Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kam posunúť zarobené miliardy

25.02.2015, 10:22 | Ján Záborský | © 2015 News and Media Holding

Rockefeller Plaza, Carnegie Hall, Waldorf Astoria: prechádzka po Manhattane je zároveň prehliadkou pomníkov, nesúcich mená kedysi najbohatších mužov planéty. Čo s nadobudnutým majetkom, riešia prakticky všetci úspešnejší podnikatelia a investori, a to i na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 0

Jednou z možností je dedenie, avšak aj tam existujú limity. „Nevidím zmysel v tom, odkazovať deťom majetok, ktorý by uživil tisíce generácií,“ okomentoval svoje bohatstvo Warren Buffett, keď sa väčšinu z neho rozhodol darovať na charitu. A keďže si nechce „z vlastných peňazí stavať pomníky“, posunul ich do rúk človeka, u ktorého podľa neho spravia najlepšiu robotu: Billa Gatesa. S vyše 40 miliardami dolárov si nadácia môže dovoliť dávať vysoké ciele. Napríklad skoncovať s epidémiami v treťom svete, zbaviť sa malárie či aids. O rozdielnosti svetov svedčí aj slovenská obdoba Gatesovej nadácie.

Softvérový milionár Miroslav Trnka sa takisto rozhodol svoj majetok venovať dobročinnosti, aj keď úplne iného charakteru: jeho nadácia Zastavme korupciu má za cieľ bojovať proti úplne iným chorobám než tá Gatesova. Podľa jeho slov má nahrádzať nedostatky slovenského právneho systému, napríklad ochranu whistleblowerov, ktorí sa rozhodnú ohlásiť korupciu vo vlastnej inštitúcii či firme. A ponúknuť podporu investigatíve, ktorá by viedla k odhaľovaniu korupcie. Obdobný starší fond v Česku, takisto založený úspešnými podnikateľmi, už má za sebou aj prvé odhalenia. Nakoniec, aj slovenský prezident Andrej Kiska vytvoril nadáciu Dobrý anjel, keď predal svoju úspešnú splátkovú firmu. Nastavil ju s podobným podnikateľským prístupom – peniaze na prevádzku získava z dohôd s obchodnými partnermi, takže všetky zaslané peniaze od darcov môžu ísť v plnej miere na pomoc chorým rakovinou.

Charita je častejším prístavom pre majetok v USA: požíva tam väčšie daňové úľavy a prostredie je darovaniu naklonené, napríklad aj preto, že cirkvi tam žijú výlučne z peňazí veriacich. Na porovnanie, ak priemerný Európan podľa údajov OECD daruje na dobročinnosť ročne 50 eur, v USA je to dvanásťnásobok tejto sumy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ako úspešne investovať

Súvisiace články

Nasledovať úspešných, ale nie slepo

Nasledovať úspešných, ale nie slepo

Nie každý investor, ktorý predpovedal neočakávanú udalosť a zarobil na nej, mal pravdu. Držať sa pri zemi je z dlhodobého hľadiska výhodnejšie

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Laser Game – elektronický paintball

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.