Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

26.02.2015, 02:12 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Určite sa nájdu lekári, ktorí berú úplatky. Na druhej strane, nie je to také časté, ako sa o tom hovorí v médiách. Ak sa zverení nedôveryhodný internetový prieskum od inštitútu HPI, podľa ktorého až 70 percent pacientov dáva úplatky, aký je to odkaz pre ľudí, pýta sa Peter Visolajský.

 • Tlačiť
 • 8

V poslednom čase sa kopia prípady svedčiace o úplatkárstve lekárov. Nie je to pritom tak dávno, čo sa práve Lekárske odborové združenie akciou hromadných výpovedí pričinilo o zvýšenie ich platov. Sú napriek tomu lekári odkázaní na úplatky?

To si nemyslím. A nemyslím si ani, že by úplatky súviseli s výškou platu lekára. To nie je otázka príjmu, ale bezcharakternosti úplatného lekára. Úplatky v zdravotníctve nemajú čo robiť.

Aktuálne sú obvinení z brania úplatku prednosta Vladimír Polák a chirurg a prezidentský kandidát Viliam Fischer. Čo si myslíte o úplatkoch na takýchto postoch?

Rovnako to odsudzujem. Mimochodom, pán Polák bol v roku 2011 jedným z najväčších odporcov lekárov, ktorí vtedy dali výpoveď. Pán Fischer bol tiež naším kritikom, naposledy pri konflikte v žilinskej nemocnici, keď lekárov musela nahrádzať armáda. Obaja mali istú reputáciu medzi kolegami, takže mňa tie kauzy až tak neprekvapili.

Teda ste počuli, že berú úplatky?

Veľa vecí sa mi donesie od kolegov či pacientov. Ťažko rozlíšiť, čo sú klebety, ale časom sa niekedy stanú veci, ktoré to potvrdia. Žiadne konkrétne dôkazy som v tomto prípade nemal. Inak by som to nahlásil na polícii.

Vo všeobecnosti, berú lekári úplatky?

Myslím si, že sa takí nájdu. Na druhej strane, nie je to také časté, ako sa o tom hovorí v médiách. A poznám veľké množstvo lekárov, pre ktorých by to bola urážka, ak by im nejaký úplatok ponúkali. Ale napadla mi skúsenosť z roku 2011, keď sme zbierali výpovede lekárov. Prišiel som aj k istým neurochirurgom, či sa nepridajú, že chceme zmeniť zdravotníctvo. Ich odpoveď ma zarazila a zahanbila: „Nie, my sa nepridáme, my si vieme zarobiť aj inak...“

Nakoľko je úplatkárstvo medzi lekármi rozšírené?

Určite existuje, ale nemyslím si, že korupcia u lekárov je až taká rozšírená, ako tvrdia niektoré prieskumy. Napríklad internetový prieskum HPI, podľa ktorého až 70 percent pacientov dáva úplatky. Ak sa zverejňujú a šíria takéto nedôveryhodné prieskumy a médiá týždeň točia o tom, ako sa v zdravotníctve upláca, tak aký je to odkaz pre ľudí? Nemôžeme sa potom čudovať, že prídu do nemocnice a hneď lekárovi tlačia do ruky obálku.

Neprehliadnite

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Téma - úplatky v zdravotníctve

Súvisiace články

Skutočnou chorobou nie sú úplatky, ale 25 rokov populizmu

Skutočnou chorobou nie sú úplatky, ale 25 rokov populizmu Komentár

Názor | Debata o korupcii v zdravotníctve by sa nemala končiť pri úplatných doktoroch, ale mala by sa tam začínať 1

Diagnóza úplatky

Čierna diera zdravotníctva

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.