Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kotlebova samolikvidácia

25.02.2015, 15:00 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba pozastavil výkon uznesenia, ktoré poslanci územného celku schválili na konci januára. Čím zabránil, aby už tento týždeň pokračovalo rokovanie mimoriadneho zastupiteľstva kraja, ktoré by ho mohlo a malo zbaviť funkcie.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika

Názory

Vďaka podnetom poslanca Miroslava Beblavého už dva mesiace vieme, čoho sa M. Kotleba ako verejný funkcionár dopustil. Hoci ústavný zákon každému funkcionárovi ukladá, že „je povinný do 30 dní odo dňa ustanovenia do verejnej funkcie“ skončiť s podnikateľskou činnosťou, podľa živnostenského registra takú činnosť M. Kotleba ukončil až štyri mesiace po termíne. Také konanie je v rozpore s ústavným zákonom, za čo je stanovený trest – strata šiestich mesačných platov.

Ústavný zákon o konflikte záujmov funkcionárom striktne zakazuje „prijímať dary“ či „navádzať iného na poskytovanie darov“. Predseda Kotleba sám priznal, že dary prijíma. Keď týždenník Plus 7 dní zverejnil informáciu, že zamestnanci kraja posielajú časť svojej výplaty na jeho účet, do kamier a mikrofónov hrdo vyhlásil: „O tom, že niektorí ľudia aj z úradu podporili moje aktivity tým, že mi poslali nejaké peniaze, samozrejme, viem... Priznávam, že mi posielajú peniaze, pretože ma chcú podporovať, a nevidím v tom nič zlé.“ M. Kotleba dary nielen prijíma, ale aj iných navádza, aby mu ich poskytovali, čo je zrejmé z výzvy na internetovej stránke jeho politickej strany. Aj takéto konanie je v rozpore s ústavným zákonom, za čo je stanovený trest – strata 12 mesačných platov.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Lenže to nie je všetko. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu jednoznačne hovorí, že ak sa „v predchádzajúcom konaní proti verejnému funkcionárovi právoplatne rozhodlo, že nesplnil, alebo porušil povinnosť“, pri ďalšom rozhodnutí, že funkcionár porušil zákon, sa „vysloví strata mandátu alebo strata verejnej funkcie“. Inými slovami, ak poslanci samosprávneho kraja trojpätinovou väčšinou odhlasujú, že M. Kotleba neukončil svoju podnikateľskú činnosť tak, ako mu to prikazuje ústavný zákon, a rovnakou väčšinou odhlasujú, že v rozpore s právom prijímal dary, potom nemajú na výber. Ústavný zákon im ukladá povinnosť vyhlásiť, že M. Kotleba stratil verejnú funkciu. Predseda kraja sa môže odvolať na Ústavný súd, ktorý potom s definitívnou platnosťou rozhodne.

Podľa viacerých zdrojov majú poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja obavy. Boja sa, že M. Kotlebovi, ktorý si doteraz ako funkcionár iba škodil, rozhodnutím o strate funkcie pomôžu, lebo z neho urobia obeť. Lenže ak poslanci budú k ústavnému zákonu pristupovať tak, že jeho ustanovenie platí iba vtedy, keď z uplatnenia zákona nemá nikto strach, potom sa musíme báť všetci. Lebo reprezentanti kraja povýšia vlastné bobky nad ústavný zákon.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 8/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 12

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Súvisiace články

Rok Kotlebu

Rok Kotlebu Nájdete v TRENDE

Stratené eurofondy, stopnuté investície, napätie na zastupiteľstve a propaganda, to je Banskobystrický kraj rok po zvolení extrémistu za župana 4

Slovenská politika po Kotlebovi

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Laser Game – elektronický paintball

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.