Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

03.03.2015, 00:22 | Xénia Makarová | Ľuboslav Kačalka | © 2015 News and Media Holding

Historicky nízke úroky v eurozóne predstavujú pre stavebné sporenie dvojsečnú zbraň. Na jednej strane im nahrávajú klientov, ktorí v tomto produkte znovuobjavujú garanciu aj dvojpercentných úrokov pre svoje úspory. No na krytie najstarších štedro úročených vkladov nedokážu sporiteľne zarobiť.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Financie

Preto za posledné roky znížili postupne všetky tri tunajšie stavebné sporiteľne úroky desaťtisícom sporiteľov. Už v tomto roku tak stihli urobiť hneď dvaja hráči – líder trhu Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) a dvojka Wüstenrot. Prvá menovaná zmenu realizovala v dvoch etapách – vlani na jeseň a k 1. januáru tohto roka.

Celkovo znížila garantované zhodnotenie z troch na 1,75, respektíve na 0,1 percenta približne 60 tisíckam svojich sporiteľov. Všetci si v nej sporia už viac ako šesť rokov, čo je štandardný cyklus stavebného sporenia. Wüstenrot menila podmienky úročenia vkladov od februára.

Prídu ďalšie

Nemusí ísť pritom v tomto roku o poslednú zmenu. „Zaoberáme sa tým. Nemôžeme platiť iluzórne úroky z vkladov pri takom stave úrokov na trhu, aký je,“ odpovedal pre TREND šéf PSS Imrich Béreš. Ďalší pokles nevylúčila ani najmenšia sporiteľňa zo skupiny ČSOB, ktorá úroky pre najstaršie zmluvy prehodnocovala za posledné roky už opakovane. Zníženie úrokov cez zmenu obchodných podmienok preveruje v jednej sporiteľni aj Národná banka Slovenska (NBS).

Ťažkosti s hľadaním zdrojov pre štedré zhodnocovanie zdedené z minulosti majú napríklad aj poisťovne pri kapitálových životných poistkách. Na rozdiel od stavebných sporiteľní poisťovne takzvanú technickú úrokovú mieru znížiť klientom nemôžu a podľa veľkého európskeho stresového testovania i NBS ide o jednu z najväčších aktuálnych hrozieb pre poistný sektor.

Všetky tri tunajšie sporiteľne pritom stále pre nové zmluvy núkajú zhodnotenie aj vyše dvoch percent. No už nie na celých šesť rokov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Financie

Tagy Prvá stavebná sporiteľňa, stavebné sporenie

Súvisiace články

Bankár nemôže vyhrať nad vládou

Bankár nemôže vyhrať nad vládou

Šéf PSS Imrich Béreš hovorí, že východniari si viac sporia, Bratislavčania takmer vôbec, berú si však úvery

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Kotlebova samolikvidácia

Laser Game – elektronický paintball

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.