Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nasledovať úspešných, ale nie slepo

25.02.2015, 10:22 | Ján Záborský | © 2015 News and Media Holding

Znelo to ako svetoborný nápad: založiť investičnú spoločnosť, ktorá namiesto inštinktu a know-how využije len čisté matematické a ekonomické modely na zhodnocovanie vkladov. K nápadu využiť pravidlá arbitráže prizvali skúsení finančníci z veľkých investičných bánk ekonomické legendy Myrona Scholesa a Roberta Mertona.

 • Tlačiť
 • 0

Prvého z nich poznajú všetci študenti ekonómie, jeho priezvisko je druhou polovicou v názve Blackovej-Scholesovej rovnice, ktorá opisuje tvorbu ceny derivátov. Akoby na potvrdenie ich reputácie dostali obaja ekonómovia v roku 1997 Nobelovu cenu. To už spoločnosť Long-Term Capital Management (LTCM) tri roky existovala a vykazovala sľubné začiatky. Arbitrážou bezpečných amerických dlhopisov a podobných cenných papierov dosahovala extrémne vysoké výnosy: v roku 1995 po odčítaní poplatkov viac než dvadsať percent a ďalšie dva roky až dvojnásobok. Zdalo sa, že matematika a ekonomické metódy dokázali poraziť trh. Až do roku 1998. Vtedy na finančné trhy doľahla nepríjemná kombinácia: Áziu zachvátila finančná kríza, ktorá sa z Thajska rozšírila do okolitých krajín a významne postihla zahraničných investorov. Necelý rok nato zbankrotovalo Rusko a devalvoval rubeľ. LTCM za necelý rok prišla o vyše štyri a pol miliardy dolárov a de facto skrachovala. Veriteľské banky a Fed jej síce finančne pomohli, no samotní partneri firmy prišli o všetko. Z takmer dvoch miliárd dolárov vlastných peňazí im ostal podiel v hodnote necelej pol miliardy. A celý šiel na vyrovnanie podlžností. Ani pokročilá matematika a bystré mysle dvoch nobelistov nedokázali včas predvídať extrémne udalosti. Varovné poučenie pre tých, ktorí sa pri vlastnom investovaní príliš spoliehajú na skúsenejších a vzdelanejších expertov.

Čierne labute

Pre udalosti, ktoré položili LTCM – extrémne a ťažko predpovedateľné –, sa za posledné roky vžil názov „čierne labute“. Autor rovnomenného bestsellera Nassim Nicholas Taleb patrí medzi uznávaných investičných guruov, aj keď o tento post sám nestojí. Tak dlho kritizoval prístup finančných ústavov k hodnoteniu rizika a ignorovaniu extrémnych udalostí, až sa rozhodol na svoje presvedčenie staviť vlastné peniaze. Hoci už bol ako bývalý obchodník na finančných trhoch finančne nezávislý, veľkú časť svojho majetku stavil na ním predpokladaný pád finančných trhov. A v roku 2007 aj vyhral. V tom istom roku vyšla jeho Čierna labuť a investori, inšpirovaní jeho neobvyklým pohľadom na riziko a neurčitosť, sa vrhli do hľadania ďalších čiernych labutí. Najnovšie tak bol označovaný rýchly prepad cien ropy ku koncu roka 2014. Čierna labuť je však stále len teóriou, hoci úspešnou – viaceré fondy ponúkajú firmám možnosť zabezpečiť sa pred extrémnymi udalosťami práve cez ich špeciálne investičné stratégie.

Prekliata príťažlivosť

Niekedy môže teória jej autorovi vyniesť veľa peňazí, aj keď je úplne mimo. Na jeden taký prípad nedávno upozornilo americké verejnoprávne rádio NPR v programe Planet Money. Štatistický analytik Roger Babson v dvadsiatych rokoch minulého storočia pracoval pre firmy na Wall Streete. Všimol si to, čo všetci pred ním: trhy najprv stúpajú, potom sa prepadajú, skrátka klasický život na burze. Podľa jeho teórie však nešlo o náhody, ale o zákonitosť: bol presvedčený, že ceny akcií podliehajú tak ako všetky ostatné veci fyzikálnym zákonitostiam. Skrátka že ich ceny ťahá dolu gravitácia. Čím vyššie podľa neho vystúpali, tým hlbšie – presne podľa Newtonových zákonov – aj padnú. Koncom dvadsiatych rokov na to stavil svoje úspory. A vyhral. Stal sa na čas finančným guruom, písal knihy o svojich teóriách, ktoré ľudia vo veľkom kupovali. R. Babson bol nakoniec tým, ktorý pád akcií predpovedal, na jeho myšlienkach teda muselo niečo byť. Nadobudnuté bohatstvo investoval okrem iného do patentov, ktoré mali šancu v budúcnosti potlačiť gravitáciu: tá totiž bola podľa neho nielen silou, znehodnocujúcou akcie, ale aj príčinou chorôb.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ako úspešne investovať

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.