Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

28.02.2015, 05:00 | Filip Obradovič | © 2015 News and Media Holding

V januári 2014 podpísalo kníhkupectvo Martinus zmluvu na priestory s novovznikajúcim trnavským obchodným centrom City Arena. Predchádzali tomu niekoľkomesačné rokovania.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Panta Rhei

Najmä preto, že o predajňu v centre mesta mali záujem aj z konkurenčného Panta Rhei, ktoré už dve prevádzky v Trnave má. V lete toho istého roku sa Panta Rhei ozvalo opäť. Bez ohľadu na zmluvu s konkurentom žiadalo priestor v novom centre.

Po vyše roku to vyzerá tak, že ho aj dostane. Na úkor Martinusu. „Práve nám prišlo odstúpenie od zmluvy poštou,“ povedal pre TREND koncom minulého týždňa majiteľ Martinusu Michal Meško.

J&T a Vladimír Poór

Obchodné centrum City Arena bude súčasťou nového futbalového štadióna. Projekt, ktorý by sa mal dokončiť v auguste, stavia spoločnosť Euro Max Slovakia. Jej vlastníkom je Vladimír Poór. Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je zasa finančne napojená na finančnú skupinu J&T. Či však Panta Rhei využila kontakty svojich partnerov, aby sa dostala k novej prevádzke na úkor konkurenta, nie je jasné. Jej generálny riaditeľ Peter Kočalka sa odpovedi na túto otázku vyhol. Tvrdí, že priestory sú pre nich zaujímavé už od ohlásenia výstavby.

„V širšom okolí Trnavy žije viac ako 150-tisíc ľudí, preto vidíme potenciál v miestnom trhu a vieme, že sa predajni bude dariť,“ konštatuje s dôvetkom, že každý investor sa pri výbere nájomcu rozhoduje ekonomicky a racionálne. P. Kočalka vraví, že Panta Rhei plánuje v trnavskom centre otvoriť v auguste otvoriť novú predajňu a rozhodnutie nechávajú na investora. Prečo by rovnaké dôvody o výhodnosti biznisu na novom mieste nemali platiť aj pre Martinus, druhého najsilnejšieho hráča na knižnom trhu, už nevysvetlil.

Oficiálne dôvody vypovedania zmluvy pre Martinus zo strany City Arena investor pre TREND nekonkretizoval. „Ako developer projektu si v záujme čo najlepšieho uspokojenia našich budúcich zákazníkov a pre maximálnu rentabilitu projektu, prirodzene, vyhradzujeme právo upravovať charakter, rozmiestnenie a veľkosť jednotlivých prevádzok,“ odkazuje predseda predstaventstva Euro Maxu Slovakia Pavol Adamec. Vzťah s Martinusom podľa neho skončili v súlade so zmluvou o budúcej zmluve a nejde o krok „mimo dohodnutých pravidiel“.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy Panta Rhei

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.