Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rožňavský unikát neostal na ocot

28.02.2015, 11:00 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Viaceré firmy investičnej skupiny Skyside Košičana Maroša Škorca sa v priebehu ostatného roku dostali do konkurzu či reštrukturalizácie pod ochranou súdov (TREND 7/2015). Zdá sa však, že rožňavský pivovar Kaltenecker, ktorý Skyside ovládol pred vyše pol dekádou, dostáva novú šancu.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Tagy

pivovary

Pred koncom vlaňajška vymenil túto firmu v majiteľskom portfóliu nový, i keď zatiaľ personálne málo čitateľný investor – firma Westpoint House so sídlom v britskom West Kirby.

„So Skysidom sme sa rozišli. Z príchodu nového investora sa teším,“ hovorí zakladateľ a dnes pätinový spoluvlastník pivovaru Ladislav Kovács. Kto stojí za firmou Westpoint House, nevie, lebo zatiaľ komunikoval iba s jej manažérmi zo Slovenska i z Veľkej Británie. „Najdôležitejšie teraz je, že nový investor od začiatku jasne vie, ako pivovar posunúť dopredu, a má na to potrebný kapitál,“ hovorí L. Kovács.

Zo stavbára majiteľ

Kaltenecker dostal novú šancu aj kvôli tomu, že disponuje unikátnejšou výrobou ako iné súčasti zadlženého Skysidu. Rožňavský podnik vyrába pivné špeciály so širšou stupňovitosťou i príchuťami ako veľké priemyselné pivovary. Firma boduje jedinečnosťou svojich pív. Minerálky, na ktoré sú zamerané dve firmy Skysidu – Západoslovenské žriedla a Kláštorná –, majú na domácom trhu väčšiu konkurenciu. Ani jedna z nich aj napriek snahe Skysidu dodnes nového investora nenašla. Žriedla skupina zavrela pred vyše rokom a Kláštorná sa vlani dostala do reštrukturalizácie pod ochranou súdov.

Kaltenecker sa môže pochváliť aj dlhodobo stabilným vedením. L. Kovács otvoril malý pivovar s vlastnou reštauráciou pred takmer dvoma dekádami, odvtedy mu nepretržite šéfuje. Časom z neho urobil rodinný podnik. Jeho manželka začala riadiť administratívu a dcéra kvalitu výroby.

L. Kovács pracoval za socializmu ako stavbyvedúci a po revolúcii si založil stavebnú firmu. Biznis s pivom ho zlákal až neskôr, hoci ho k nemu nasmerovalo stavebníctvo. Jeden z prvých reštauračných pivovarov na Slovensku mal pôvodne v Rožňave iba postaviť. Pre Slováka, ktorému sa pohostinstvá s osobitým pivom zapáčili v Nemecku. No keď nadšencovi došiel kapitál, ponúkol stavbárovi polovicu rodiaceho sa pivovaru. L. Kovács získal neskôr stopercentný podiel a stavebníctvo opustil. Na košickej Technickej univerzite dokonca externe vyštudoval potravinársku úpravu vôd, pretože dobrá voda je základom kvalitného piva.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy pivovary

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.