Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Talianom osekali kontrakt v Mochovciach. Rusom pridali

27.02.2015, 15:00 | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Zmanažuje dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce lepšie talianska alebo ruská firma? Taliani s tým nemajú veľa skúseností a Rusi zase využívajú energetiku na geopolitické ambície. Medzi týmito dvoma možnosťami sa musel nedávno rozhodovať minister hospodárstva Pavol Pavlis.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Ekonomika

Dopadlo to tak, že donútil Slovenské elektrárne (SE), aby v Mochovciach utlmili aktivity a znížili príjmy firmy z materskej skupiny Enel. SE na to museli pristúpiť, aby im štát, ich minoritný spolumajiteľ, odobril opätovné zvýšenie rozpočtu na Mochovce, tentoraz z 3,8 na 4,6 miliardy eur. Okrem toho, elektrárne uzavreli aj novú zmluvu so spoločnosťou Škoda JS. Nejde o známeho výrobcu áut, ale o českú odnož popredného ruského výrobcu jadrových zariadení.

Viac pre Rusov

To, čo sa stalo, predpovedal TREND už pred pol druha rokom. Hoci sa odvtedy radikálne zmenili geo- aj vnútropolitické okolnosti. Rusko podporuje vojnu na Ukrajine. Slovenské elektrárne sú pod nebývalým tlakom. Vláda Roberta Fica im vyčítala meškanie pri dostavbe Mochoviec a privysoké výnosy z prevádzky Gabčíkova (TREND 1/2015). Polícia zasa vedie vyšetrovanie týkajúce sa možných machinácií v elektrárňach ešte pred vstupom Enelu.

Oslabenie talianskej a posilnenie česko-ruskej firmy v Mochovciach podrobne popisuje zápisnica z novembrového valného zhromaždenia SE, ktorú TRENDU poskytol rezort hospodárstva. Podľa nej má Škoda JS do projektového tímu poslať ďalších odborníkov „a využiť ich kapacity najmä v oblasti koordinácie výstavby a uvádzania do prevádzky“. Koľko peňazí získa Škoda JS z nového kontraktu, nie je oficiálne známe. Ministerstvo nechce zmluvu zverejniť, odvoláva sa na obchodné tajomstvo. Rovnako sa vyjadriť nechce ani Škoda JS.

V zápisnici sa píše aj o „pokračovaní rokovaní o Generálnom koordinátorovi“. Tým sú teraz elektrárne. Podľa zdroja TRENDU z vnútra firmy majú dnes na stavbe nasadených približne tristo ľudí. Hovorkyňa MH SR Miriam Žiaková v stanovisku pre TREND uvádza, že túto pozíciu získa Škoda JS, ak budú rokovania úspešné. Ide v nich podľa informácií TRENDU o to, akú zodpovednosť táto firma prevezme za termíny a rozpočet.

M. Žiaková zdôvodňuje posilnenie úloh Škody JS jej dlhodobými skúsenosťami s výstavbou a spúšťaním jadrovoenergetických zariadení. Škoda JS je medzi hlavnými dodávateľmi stavby od jej začiatku. V jadrovej energetike patrí táto firma, ako aj jej materská spoločnosť OMZ k svetovej technologickej špičke. Aj preto má mať pri dostavbe Mochoviec silnejšie slovo. Dostavba pod talianskym vedením mešká a vláda dúfa, že presun riadiacich právomocí to zmení.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Mochovce zdražejú, štát ich lepšie postráži

Mochovce zdražejú, štát ich lepšie postráži

Zástupcovia štátu v Slovenských elektrárňach súhlasili so zvýšením rozpočtu pre nové bloky Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Vypýtali si za to silnejšie právomoci

Keď sa nevyriešia Mochovce, ČEZ naše elektrárne nechce

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.