Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skutočnou chorobou nie sú úplatky, ale 25 rokov populizmu

26.02.2015, 02:10 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Názor | Politici sú zlodeji, novinári hyeny a lekári skorumpovaní obchodníci so zdravím. Sú profesie, ktorým vieme priradiť „typické“ prívlastky často bez hlbšieho zamyslenia. O to ľahšie, keď priamo pri preberaní úplatku dolapia známeho doktora a v médiách sa spustí honba na čarodejnice.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Posledné prípady obvinení vysokopostavených doktorov či nešťastné vyjadrenia všeobecného lekára Petra Liptáka o prijímaní peňazí od pacientov u časti obecenstva vyvolali pohoršenie. A iní sa čudovali, prečo je to zrazu taká téma, keď „všetci vieme, ako to chodí“. No zrejme len málokto sa zamyslel nad tým, čo je skutočne zhnité v štáte slovenskom.

Úplatky v zdravotníckych zariadeniach, aj keď sú neospravedlniteľné, sú dôsledkom vážnych systémových problémov, na ktoré doteraz nenašla riešenie žiadna vláda ani parlament. Alebo nechceli nájsť, ak vezmeme do úvahy, kde všade má štát svojich nominantov. Ide najmä o nekonečné a opakované zadlžovanie nemocníc, ktoré môže súvisieť aj so stále absentujúcim systémom spravodlivého odmeňovania zdravotníckych výkonov, tzv. DRG. Rovnako tak ide aj o obsadzovanie postov odborníkmi, ktorí majú často nielen obmedzenú dobu životnosti na jeden volebný cyklus, ale aj malú motiváciu bojovať s veternými mlynmi. A najmä ide o rozsiahlu neefektívnosť v zdravotníctve sprevádzanú masívnou korupciou. Vo veľkom.

Neprehliadnite

Niet sa potom čo čudovať, že slovenské zdravotníctvo vyzerá ako za čias komunizmu, keď boli ľudia naučení zavďačovať sa na úradoch či u lekárov drobnými darmi. Ako vyplýva z aktuálneho prieskumu Transparency International Slovensko, aj dnes väčšinou so „všimným“ prichádzajú do ambulancií samotní pacienti. Dúfajú, že si tak zabezpečia aspoň takú starostlivosť, na akú majú nárok. Veď kto by už chcel, aby sa o neho starali domotivované a zle platené zdravotné sestry, ktoré sa doteraz nedočkali svojho zákona o mzdovom odmeňovaní? Kto by chcel dlho čakať na operáciu, pretože nemocnica nemá dostatok personálu či prístrojového vybavenia na naplnenie dopytu, keď mu alebo jeho blízkym možno ide o život?

Debata o korupcii v zdravotníctve by sa nemala končiť pri úplatných doktoroch, ale mala by sa tam začínať. Napriek tomu, že zdravie je najcitlivejšia téma, kompetentní sa jej vyhýbajú už 25 rokov. Namiesto hľadania spôsobov, ako trvalo zlepšiť a zefektívniť zdravotnícky systém, politici plytvajú energiou spormi so súkromnými zdravotnými poisťovňami. Zavádzajú populistické zmeny, ktorými zbierajú politické body, no neriešia podstatu problému. A na kľúčové pozície v rezorte si dosadzujú ľudí, ktorí robia zo zdravia biznis, no výhodný len pre nich samých a ich kamarátov. Výsledkom je zadlžovanie ďalších vlád a zmätený pacient, ktorý už ani nevie, za čo si má u lekára platiť, a tak radšej platí za všetko. Aj neoficiálne.

Nemôžeme čakať od pacientov, že zmenia svoje správanie, ak sa nezmení systém a postoj politikov. Každá politická strana, či je ľavicová alebo pravicová, by mala preukázať voličom, že jej nezáleží iba na vlastných „kamarátšaftoch“, ale hlavne na fungujúcom systéme. Práve preto si ich občania najímajú. Aby efektívne riadili túto krajinu. Nie preto, aby im krátkozrakým rušením poplatkov zakrývali oči.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 8/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Súvisiace články

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Korupčného lekára treba udať. A vyhýbať sa mu

Ak chce lekár odmietnuť dar od pacienta, musí si to vyhádať, tvrdí predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. 8

Diagnóza úplatky

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.