Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peter Magvaši: Špičkoví inžinieri zarábajú aj štyritisíc eur

25.02.2015, 10:22 | Ľubomír Jurina | © 2015 News and Media Holding

Stredoeurópsky technologický inštitút (CEIT Group), IPA Slovakia a Žilinská univerzita. To je unikátna kombinácia, ktorá zmenila sever Slovenska na centrum podpory firemného vývoja a inovácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Rozhovor

V CEIT-e zvládajú výrobné technológie, akými by sa mohli pýšiť aj niektoré špičkové svetové ústavy. Medzi tými, čo vedú vedecko-technický tím inštitútu, je človek, na ktorého si verejnosť spomenie skôr ako na ľavicového politika. Peter Magvaši.

Nie je to čudné, ak bývalý politik vedie vedeckú radu technologického inštitútu?

Pre mňa to nie je nič nové. Som hutník, materiálový inžinier a celý život som robil v priemysle s technológiami a inováciami. Od roku 1976 som riadil zbrojársku výrobu v Považskej Bystrici, neskôr som mal príležitosť viesť vývoj a zavedenie výroby prúdového leteckého motora novej generácie DV-2. Spolupracovali sme so sovietskym konštruktérom Vladimirom Lotarevom. Jeho motory sú na gigantických strojoch Ruslan a Mrija, boli aj na raketopláne Buran. Naša DV-2 v zdokonalených verziách dodnes poháňa viaceré moderné lietadlá, napríklad najnovší ruský Jak-130. Spoločný vývoj bola veľká škola – spoznal veľa „zakázaných“ technológií a naučil sa efektívne riadiť rôznorodé a medzinárodné vývojové tímy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Rozhovor

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.