Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľká banková e-lúpež

28.02.2015, 17:00 | Martina Kláseková | Ján Záborský | © 2015 News and Media Holding

Keď si jedna kyjevská banka dala koncom roka 2013 prešetriť chorobu zblázneného bankomatu, ktorý sa tváril ako výherný automat, netušila, k akej diagnóze sa jej doktori dopátrajú.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Bankomat, ktorý len tak rozdával peniaze okoloidúcim ľuďom, vôbec nebol pokazený. Akurát si z neho práve hackerská skupina vyťahovala z banky peniaze. Banke v systémových žilách koloval nenápadný vírus, ktorý ju pomaličky vysával. Aj cez bankomaty. A nebola jediná, ktorá touto tajnou chorobou trpela. V hackerskej dráme ako z hollywoodskeho filmu sa útočníkom podarilo nakaziť viac než stovku bánk v tridsiatich krajinách sveta. Ich lup môže podľa ruskej firmy pre počítačovú bezpečnosť Kaspersky Lab dosahovať až tristo miliónov až miliardu dolárov. Na aktivity upozornili už v decembri minulého roka viacerí bezpečnostní analytici, napríklad holandská Fox-IT a ruská Group-IB. Gang nazvali Anunak, Kaspersky Lab hovorí o Carbanaku.

Nevidení, nepočutí

Už odhadom škôd sa tento útok na banky zaradil na absolútnu špicu medzi doterajšími pokusmi okradnúť banku cez sieť. No výnimočný je najmä niečím iným. Banky, ktoré boli okradnuté, a nebolo ich málo, vôbec netušili, že sú napadnuté ani že im z finančných žíl po „malých kvapkách“ odtekajú milióny. Hackeri sa dostali až k správcom systému, študovali banku mesiace, aby nakoniec absolútne nepozorovaní dokázali vysávať sumy, ktoré tesne obišli pravidlá ostrejšieho sledovania transakcií. Nikdy nie viac ako 10 miliónov dolárov. A cestami, ktoré boli odlišné. Či už cez bankomat, ktorý „rozdával“ balíčky peňazí, no nie náhodne okoloidúcim ľuďom, ale ľuďom napojených na skupinu. Peniaze posielali cez online banking a dokonca i cez SWIFT, končiť mali na účtoch v Spojených štátoch či Číne. Nezneužívali chyby systému, ale štandardné postupy v banke, preto bolo také zložité ich činnosť vypátrať.

Neuveriteľné je najmä to, že hackeri dokázali dva roky prúdiť v bankových žilách nepozorovane. Dostali sa do nich formou phishingu. Bankový pracovník dostal mail, ktorý vyzeral, akoby bol od kolegu. Stačilo ho otvoriť a vírus sa zavŕtal do bankového systému. Prúdil ňou až k administrátorom a pracovníkom, ktorí pracovali s transfermi. Hackeri na monitoroch mesiace pozorovali to, na čo sa dívali i bankoví pracovníci, a dokázali si o banke urobiť dokonalý prehľad. Taký, aby banka skutočne nezistila, že sa v jej útrobách čosi deje. Nanajvýš sa stalo, že si nejaký klient všimol, že v jednom okamihu má na svojom konte o jednu nulu na konci viac, než má mať. No o chvíľu bolo všetko „v poriadku“. Lebo hackerská porcia sa medzitým dostala k svojmu novému majiteľovi.

Vyšetruje sa

Podľa Kaspersky Lab bola väčšina bankových cieľov v Rusku, no útočníci napadli i banky v Japonsku, Spojených štátoch i v Európe. Prípad už začali vyšetrovať tak FBI, ako aj Interpol. Mená bánk, ktoré sa stali obeťami, moskovská firma nezverejnila. Podľa jej správy z bánk preukázateľne zmizlo 300 miliónov dolárov, no firma predpokladá, že realitou bude trojnásobok tejto sumy. Presne spočítateľná však nebude, lebo útočníci robili veľa nenápadných presunov, ktorými nezapli kontrolky v ostražitosti bánk. Cieľom útočníkov bolo napodobiť aktivitu bankových pracovníkov. Všetko vyzeralo normálne, ako každodenné transakcie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Dnes banka, zajtra digitálna firma

Dnes banka, zajtra digitálna firma

Ítečkové rozpočty bánk vyšťavuje regulácia. Potrebujú v nich však nájsť zdroje aj na zásadné rozvojové projekty

Nad čím rozmýšľajú bankoví ítečkári

Prečo Panta Rhei vyvoláva strach u konkurentov

Na 3 % v stavebných sporiteľniach môžete zabudnúť

Kotlebova samolikvidácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.