Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kráľ mlieka spod Tatier

04.03.2015, 11:05 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Žiaden iný biznis okrem bánk nelákal na prelome milénia na Slovensku zahraničných investorov tak ako mliekarenstvo. Prišla sem zhruba desiatka silných mien zo západnej Európy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Akvizičné ponuky dostal aj Popradčan Mikuláš Bobák – pôvodne podnikateľ so železničnými vagónmi, pre ktorého bola kežmarská Tatranská mliekareň s jej značkou Tami spočiatku iba vedľajšou investíciou. Podtatranec nielenže prežil v ostrom boji o slovenské mlieko, ale napokon sa stal jeho víťazom. Francúzske Danone, talianske Sole či holandský Friesland túto brandžu na Slovensku úplne opustili. On ich mliekarne kupoval.

V súčasnosti spracúva s troma mliekarňami v Kežmarku, Nitre i Senici 220 až 230 miliónov litrov mlieka ročne. Takmer štvrtinu celoslovenskej produkcie. Bratislavské Rajo v rukách nemeckého Megle je síce najväčšia mliekareň, ale za Bobákovým trojlístkom zaostáva o päťdesiat miliónov litrov. Ročné tržby mliekarenského panstva Popradčana siahajú k 150 miliónom eur a v mlieku dáva prácu siedmim stovkám pracovníkov.

Za viac ako dve dekády podnikania rozbehol aj iné biznisy, v ktorých zamestnáva ďalšiu vyše poltisícku ľudí. Keď sa všetko zráta, vychádza z toho, že Podtatranec je nielen kráľom slovenského mlieka, ale aj silným hráčom v slovenskom biznise. A ako to už pri ťažších váhach býva, jeho podnikateľské kroky sprevádzajú aj kontroverzie s konkurentmi, minoritnými vlastníkmi i štátnymi úradníkmi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.