Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zločiny bielych golierov

10.03.2015, 15:05 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Korupcia, zločiny, legalizácia príjmov z trestnej činnosti, prenikanie do podnikateľských subjektov a verejného sektora. Sieť osôb s presnou štruktúrou a hierarchiou. Také sú znaky zločineckej skupiny.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Označenie sa na Slovensku používalo najmä v súvislosti s mafiánmi. Pomenovaní tak boli černákovci, sýkorovci či piťovci. Najvyšší súd minulý týždeň vyhlásil rozsudok, ktorý je svojho druhu výnimočný. Pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny odsúdil takzvané biele goliere. Právnika a podnikateľov, ktorí sa podieľali na podvodoch s vratkami DPH a mali v úmysle pripraviť štát o milióny eur.

„Zločinecká skupina je najvyššia forma páchania kriminality. Čoraz častejšie sa toto pomenovanie používa v Európe aj na pacháteľov trestnej činnosti v súvislosti s DPH a eurofondmi,“ zdôvodnil rozsudok predseda senátu Juraj Kliment. Štyria z páchateľov dostali štvorročné tresty, jeden vyviazol s podmienkou. Rozsudok je právoplatný.

Obžalovaní nepatrili medzi najväčšie ryby, ale skôr do „stredného a nižšieho manažmentu“. Hlavu skupiny Jána Záreckého súdia samostatne, lebo prejavil záujem dohodnúť sa na vine a treste.

Až šesťdesiat podozrivých

Prípad je zaujímavý už od začiatku, keď polícia pred tromi rokmi informovala, že rozložila tri gangy. Okrem J. Záreckého mal na čele ďalších stáť Ladislav P. zo Sobraniec a Milan Chovanec. Mali rozdelené teritóriá, prvý operoval na západnom Slovensku, ďalší dvaja na východnom. Pomocou bielych koní, prevažne štatutárov firiem, podvádzali na daniach.

Celkom bolo podozrivých až šesťdesiat osôb, škodu spôsobenú štátu vyčíslili vyšetrovatelia na viac ako dvadsať miliónov eur. Preverovali vyše osemdesiat obchodných spoločností zo Slovenska a ďalších dvadsať zahraničných. Kauza nie je výnimočná len svojím rozsahom – siahala aj do iných štátov, pikantná je najmä výpoveď jednej z kľúčových postáv.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.