Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Školstvo? Nič menej ako budúcnosť krajiny

11.01.2016, 00:50 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Názor | Názor | Po vstupe Slovenska do únie išli mnohí slovenskí Rómovia hľadať nový život do Veľkej Británie. Aj so svojimi deťmi, ktoré začali chodiť do britských škôl. Napriek jazykovej bariére sa malým utečencom v novom domove darilo.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Editoriál

Britská organizácia Equality vtedy urobila výskum, ktorého výsledky boli šokujúce. Viac ako 90 percent rómskych detí, ktoré boli na Slovensku umiestnené do špeciálnych škôl, sa v Británii dokázalo zaradiť do normálneho vzdelávacieho procesu.

Optimistické vysvetlenie zistení prieskumu by bolo, že britský školský systém má na žiakov príliš nízke nároky a slovenský je náročnejší. Tak to však nie je. Medzinárodné testovania a porovnania ukazujú, že slovenské školy zaostávajú za priemerom krajín OECD, žiakov zo sociálne slabšieho prostredia nedokážu adekvátne vzdelávať a úroveň zručností absolventov základných škôl tragicky upadá.

Neprehliadnite

Pred desiatkami rokov pritom ani vo Veľkej Británii školy nerozkvitali. Nespokojnosť veľkej časti verejnosti a odborníkov donútila vládu k reforme. Nový zákon o vzdelávaní zaviedol koncom osemdesiatych rokov národné kurikulum, ktorého cieľom bolo poskytnúť každému dieťaťu príležitosť na kvalitné vzdelanie. Systém je založený na základných predmetoch – angličtine, matematike a vede a ostatné sú doplnkové. Študentov pravidelne testujú, aby štát vedel, akú úroveň dosahujú. Nie preto, že chcú deti stresovať, ale aby zistili, či vzdelávací systém nevykazuje nedostatky, ktoré treba rýchlo napraviť.

Aj na Slovensku sa prebudili učitelia a aktivisti. Tí prví vyšli do ulíc, aby na Zraze dlhých nosov upozornili vládu na nízke platy a zlé podmienky, ktoré učitelia majú. Kampaň A dosť! zase spojila ľudí, akými sú univerzitný profesor a lekár Dušan Meško, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský, šéfka Nadácie Pontis Lenka Surotchak a ďalší. Politikov pred voľbami upozorňujú, aby viac nehazardovali so Slovenskom a začali riešiť kritický stav slovenského školstva.

Politické strany vo svojich volebných programoch sľubujú viac investícií do škôl a mnohé z nich zverili prípravu svojich programových téz expertom. Ibaže predvolebné sľuby nestačia. Je potrebné, aby verejný tlak neustal a aj po voľbách nútil politikov konať. V prípade slovenských škôl bolo už včera neskoro. A tu pritom nejde o nič menej ako o budúcnosť krajiny.

Článok vyšiel v týždenníku TREND 1 / 2016 s titulkom Lepšie školy, lepší štát

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 1/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, Rómovia, školstvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.