Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravotné poisťovne porušujú zákon. Dostali rok na nápravu

10.01.2016, 18:30 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

Napriek tomu, že slovenský zdravotný systém je značne solidárny, legislatíva myslí aj na tých, ktorí by to chceli zneužívať.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Ekonomika

Zákon o zdravotnom poistení uvádza, že ten, kto si neplatí zdravotné odvody, nemá nárok na úhradu odkladnej zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne sú napriek tomu k svojim klientom – neplatičom zhovievavé a takúto liečbu im v mnohých prípadoch preplácajú.

Neprehliadnite

Bez pokuty

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) kontroloval, ako poisťovne dlžníkom obmedzujú zdravotnú a lekárenskú starostlivosť. Chcel zmonitorovať, aký dosah to má na výdavky poisťovní.

Nakoniec úrad zistil, že všetky tri poisťovne sa nedržia zákona a každá uhrádza neplatičom odkladné zákroky, ako chce. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) napríklad prepláca všetku liečbu okrem tej, ktorú treba vopred schváliť. Ide o kúpele alebo „špeciálne“ lieky. Dôvera neplatičom zase prepláca všetky návštevy ambulantných lekárov a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, aj keď by nemala. Najbenevolentnejšia sa však javí Union ZP, ktorá uhrádza všetko s výnimkou starostlivosti, pri ktorej sa vyžaduje predchádzajúci súhlas, a nahlásenú plánovanú hospitalizáciu.

Ak poisťovňa platí zdravotnú starostlivosť dlžníkom, porušuje zákon, hovorí úrad pre dohľad. Úrad jej za to môže uložiť pokutu od 3 319 do takmer 166-tisíc eur alebo nariadiť opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.

Tentoraz poisťovne obišli bez pokuty. „Úrad zohľadňoval možnosti poisťovní, nákladovosť úpravy ich informačných systémov pre realizáciu celého procesu zamietania úhrad. Rovnako ich viac alebo menej efektívne riešenia tohto problému,“ zdôvodňuje hovorkyňa ÚDZS Soňa Valašíková, prečo poisťovne dostali čas – celý tento rok – na nápravu.

Povinné zmeny

Ako bude náprava vyzerať? Podľa hovorkyne VšZP Petry Balážovej budú v poisťovni nastavovať informačný systém tak, aby

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotné poisťovne, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.