Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficova mliečna dráha do problémov

Veľké investície s prísľubom mnohých pracovných miest, za ktorými stáli menej známi podnikatelia s chýbajúcimi skúsenosťami, sa už na Slovensku viackrát stali predvolebným pútačom vládnych politikov.

12.03.2016, 05:00 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vedia, že na stovky pracovných miest voliči zaberajú. A tak ignorujú aj riziko, že za vládou prisľúbené stimuly sa napokon nič perspektívne nepostaví. Lebo investícia pod neskúseným podnikateľom ide zväčša dostratena.

Končiaca druhá vláda Roberta Fica v tomto folklóre postúpila do ďalšieho, rizikovejšieho levelu. Osemnástimi miliónmi eur podporená banskobystrická fabrika bezpečnostnej firmy RNK Global Europe vzbudzuje pochybnosti, či sa naozaj rozbehne.

Firme bez tradície chýbajú na identifikačné karty či doklady bezpečnostné certifikáty a jej ukrajinskí technologickí partneri sa zasa spájajú s korumpovaním v Spojených štátoch. Aj nitrianska mliekareň firmy s britských pozadím Midia Agro podporená vyše osemnástimi miliónmi eur nemá s mliekom žiadne skúsenosti, a tak pri nej tiež existujú obavy, či využije stimuly naozaj účelne.

Táto investícia za 98 miliónov eur navyše straší aj domácich mliekarov. Má totiž spotrebovať až tretinu tuzemskej produkcie mlieka. Ostatné podniky z brandže sa boja, že im bude táto surovina chýbať a budú musieť prepúšťať a zužovať výroby. Lebo mlieko sa nedá dovážať z príliš veľkých vzdialeností.

Neprehliadnite

Parádne scenáre politikov

R. Fico spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom uvoľnenie podpôr pre Midia Agro obhajovali nielen tým, že zamestná 325 ľudí. Ale, že bude veľkou pomocou aj pre tunajších chovateľov kráv. Po zatvorení ruského trhu sa v EÚ nahromadili prebytky mliečnych výrobkov, v dôsledku čoho výrazne klesli výkupné ceny surového mlieka od chovateľov kráv.

Premiér i šéf rezortu zdôraznili, že nová mliekareň vyvolá boj o slovenské mlieko, a tak môže rásť nielen jeho cena, ale farmári môžu rozširovať aj chovy kráv. Za výhodné označili aj to, že nový podnik bude takmer celú produkciu vyvážať na rastúce ázijské trhy, a nie na nasýtený starý kontinent.

Rýchlo sa ozvali aj chovatelia, že príchod novej mliekarne je pre nich veľmi dobrou správou.

Odkiaľ toľko mlieka

Z nadväzujúceho sektora spracovateľov mlieka, ktorý na Slovensku zamestnáva dva a trištvrte tisíca ľudí a je štvrtým najväčším zamestnávateľom domáceho potravinárstva, však v súvislosti s investíciou zazneli opačné reakcie. Mliekarne sa boja, že po spustení dotovaného podniku Midia Agro im bude chýbať mlieko.

Slovenská vláda síce dlhodobo podporuje domácich chovateľov dojníc, aby začali rozširovať chovy. Ale do roku 2018, keď má začať nová mliekareň produkovať, sa im to nepodarí. Rozhodne nie v takom zásadnom rozsahu, aby surovinou vedeli uspokojiť súčasných výrobcov i nového veľkého odberateľa, ktorý má ročne spotrebovať až tristo miliónov litrov mlieka. Teda tretinu celoslovenskej produkcie. Pri priemernej dojivosti slovenských kráv takmer šesť a pol tisíca litrov by teda krajina len pre Midiu Agro potrebovala viac ako

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Fico, mlieko

Diskusia (0 reakcií)