Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potrebujeme elitu, ktorá vysvetlí výhody otvorenej spoločnosti

10.03.2016, 00:39 | Filip Obradovič | © 2016 News and Media Holding

Sme svedkami rastúceho ideologického a intelektuálneho konfliktu medzi priateľmi a nepriateľmi otvorenej spoločnosti. Netýka sa to len Slovenska, ale zasahuje to celú Európu a celý západný svet.

 • Tlačiť
 • 12

Slovensko potrebuje enormne zodpovednú vládu, pretože alternatíva je voči tomu príliš zlá, aby sme si ju čo i len predstavovali, tvrdí výskumný pracovník American Enterprise Institute vo Washingtone Dalibor Roháč (na titulnej fotografii).

Cez víkend sa na Slovensku počas volieb udialo politické zemetrasenie. Čo by malo teraz podľa vás nasledovať?

Nemám insiderské informácie, ako sa vyvíjajú vyjednávania. Ale je veľmi dôležité, aby vláda, ktorá sa vytvorí, bola zodpovedná, a to predovšetkým navonok. Zdá sa mi, že dôležitosť zahraničnej politiky je tento rok omnoho väčšia ako kedykoľvek predtým. Riziká a zápas, ktorým čelí svet a Európa, sú oveľa väčšie. Preto záleží na tom, akú premyslenú a zodpovednú zahraničnú politiku Slovensko bude mať.

Neprehliadnite

Na základe výsledku volieb, podľa ktorých najviac hlasov dostali tí, ktorí dlhodobo kritizujú Európu a Brusel, sa dá predikovať, ako bude zahraničná politika vyzerať?

Predpovede sú ťažké. To, čo ja považujem za vážne, je jav, ktorý zasahuje celú Európu, ale aj západný svet. A to je rastúci ideologický a intelektuálny konflikt medzi ľuďmi, ktorí sú zástancami otvorenej spoločnosti, zástancami medzinárodného liberálneho poriadku, a ľuďmi, ktorí sa chcú nostalgicky vracať do doby, kedy globalizácia nebola rozbehnutá do takej miery, ako je teraz.

Myslím si, že tento rozpor vytláča tradičný konflikt, ktorý bol medzi pravicou a ľavicou, malým štátom a veľkým štátom. Jednoducho čoraz viac čelíme konfliktu medzi priateľmi a nepriateľmi otvorenej spoločnosti – a to ako na Slovensku, tak aj inde. Víkendové voľby ukazujú, že ak si nedáme pozor, tak nepriatelia otvorenej spoločnosti môžu mať veľmi ľahko navrch.

Čo to znamená dať si pozor?

To je veľmi dobrá otázka. Nové ideologické rekonfigurácie nastávajú do značnej miery v dôsledku štrukturálnych zmien. Ekonomika sa mení a rastúce skupiny ľudí môžu mať pocit, že sú vylúčené z benefitov globalizácie. Vidíme to v Spojených štátoch aj inde v Európe. Verejná politika na to nemá jednoduchú a rýchlu odpoveď.

Je však potrebných viac vecí. Bolo by dobré vidieť, ako na Slovensku, tak aj inde, ekonomický rast, z ktorého skutočne profitujú všetci a ktorý poskytuje sociálnu mobilitu aj ľuďom, ktorí sa z nej v dnešnej dobe netešia. Na Slovensku to znamená veci ako školské reformy, mobilitu práce či investície v regiónoch, kde doposiaľ ekonomický rozvoj nenastal.

Veľmi dôležité je pritom mať politickú aj intelektuálnu elitu, ktorá bude veľmi trpezlivo vysvetľovať ľuďom výhody otvorenej spoločnosti. A to bez toho, aby na ľudí hovorila zhora, alebo sa im naopak podlizovala. To sme, žiaľ, za ostatné roky na Slovensku nevideli. Takéto líderstvo je čoraz vzácnejšie aj v Európe a to nás posúva na nebezpečnú dráhu.

Takže, ak politici, ale aj intelektuálna elita sa nebude rozprávať s voličmi extrémistickej strany, jej sila môže narastať?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika Téma - voľby 2016

Tagy extrémizmus, Kotleba, Parlamentné voľby 2016, voľby

Súvisiace články

Kto môže vládnuť

Kto môže vládnuť Nájdete v TRENDE

Ak pred voľbami bola hlavná téma, kto je s Robertom Ficom a kto je proti, po voľbách sa diskusia otáča k apelu na veľké doteraz nepredstaviteľné politické kompromisy. 28

Čo prinesú fašisti do parlamentu

Slnečnice dorastú na stredne veľké slovenské mesto

Verejné súťaže na dedinách sa zvrhli na divadlo

Kto môže vládnuť

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.