Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slnečnice dorastú na stredne veľké slovenské mesto

17.03.2016, 05:00 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Kedysi to boli polia, na ktorých sa aj vrany otáčali. Južný okraj Petržalky je pre mnohých Bratislavčanov koncom mesta, kam chodia najmä za športom na dunajskú hrádzu či pokračujú ďalej smerom na Jarovce a Rusovce.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika

Extra reality

Počas výstavby najväčšieho sídliska na Slovensku niektoré časti slúžili aj ako skladisko pre nahromadený materiál. Toho dôkazom je jeden doteraz zachovaný a niekoľko ďalších, medzičasom zrušených, umelých kopcov tvorených odpadom z výstavby počas socializmu.

Dnes je tu množstvo stavebných mechanizmov, rozostavaných objektov a robotníkov. Po rokoch výstavby rozsiahlej obytnej zóny známej ako Slnečnice už stoja stovky bytov v prvých viladomoch a radových rodinných domoch. Slovenská developerská skupina Cresco Group podnikateľa Štefana Beleša k tomu pridáva nové bytovky, cesty či občiansku vybavenosť. Vzniká tu mesto s potenciálom pre 11-tisíc obyvateľov, čo je viac, než má celá Stupava.

Slnečnice ešte na dlhé roky ostanú najväčšou rozostavanou obytnou zónou v Bratislave

Komornejšie bývanie

Projekt predstavený ešte počas prvej vlny realitného boomu spred roku 2008 dnes postupuje podľa šesť rokov starej a vývojom pozmenenej urbanistickej štúdie. Celková rozloha presahuje 63 hektárov, najväčšiu časť územia tvorí bývanie. Slnečnice pôvodne nazývané South City alebo Južné mesto developer v priebehu výstavby marketingovo rozdelil na zónu Viladomy a zónu Mesto.

„V súčasnosti už máme naprojektované približne dve tretiny celého územia,“ hovorí Juraj Benetin, architekt projektu z ateliéru Compass. Podľa neho sú Viladomy nachádzajúce sa ďalej od zastavanej časti Petržalky navrhnuté viac pre náročných klientov ochotných si za štvorcový meter priplatiť v priemere okolo 100 až 150 eur s daňou. Medzi domami so šiestimi nadzemnými podlažiami sú zelené vnútrobloky i priestory pre oddych obyvateľov.

V tejto časti je dokončených a skolaudovaných osem domov, vo výstavbe je ďalších sedem umiestnených ďalej od hlavnej cesty. Bytovky majú stále podobnú logiku vnútorných priestorov i segmentáciu – v smere od cesty je pás domu s menšími a lacnejšími bytmi izolujúci hluk a prašnosť, ďalej k hrádzi zasa vyrastajú objekty s komornejším počtom bytov. Architektúra i fasádne riešenie sú si navzájom veľmi podobné.

Pri lese zasa vyrástli radové rodinné domy, podľa Ladislava Hoffmanna, riaditeľa výstavby, šlo však skôr o východisko zo situácie počas finančnej krízy v roku 2008. „Na trhu bol menší dopyt po bývaní, preto sme sa rozhodli objem výstavby znížiť,“ vysvetľuje dôvod vzniku 72 domov s menšími i väčšími pozemkami. Hoci ich predaj sa rozbiehal pomalšie, dnes sú vypredané všetky.

Zdroj: Maňo Štrauch

Pri dopravnej tepne

Cresco neskôr predstavilo zónu Mesto umiestnenú pozdĺž rušnej dopravnej tepny, Panónskej ulice, obchádzajúcej Petržalku. „Ide o hustejšie, mestskejšie prostredie,“ vysvetľuje Matej Grébert za architektonickú kanceláriu. Je to vidno aj v číslach, domy tu majú mať až dvanásť nadzemných podlaží a každý z aktuálne navrhnutých objektov bude obsahovať viac než tristo bytov. Developer ich aj preto predáva lacnejšie. Napríklad dispozične podobný trojizbový byt s výmerou 80 m2 stojí v Meste 132-tisíc eur s DPH, vo Viladomoch o desaťtisíc viac.

Dnes sú vo výstavbe prvé dva mestsky riešené objekty, dokopy prinesú na trh 600 až 700 nových bytov. Termín ich dokončenia je stanovený niekedy v rokoch 2017 až 2018. Cenovo môžu byť aj konkurenciou starších bytov v rôznych častiach Bratislavy, čo bola aj jedna z ambícií developera ešte v začiatkoch predstavovania zóny Slnečnice.

Pravda, je to spôsobené najmä silným dopytom po bývaní, ktorý dnes panuje na trhu, ústiacim až v nárast cien sídliskových bytov. V porovnaní s nimi má developer tú nevýhodu, že potenciálni klienti budú bývať najskôr o niečo vyše roka a až na zopár dokončených jednotiek nevie ponúknuť možnosť okamžitého nasťahovania sa. „Nechceme byť najlacnejší na trhu. Voľba medzi zónami nie je pre záujemcov až tak o cene, ale skôr o preferenciách,“ hovorí manažér predaja Michal Pauer.

Ak k všetkým dokončeným bytom pripočítame tie aktuálne v ponuke vrátane predaných aj voľných, výsledok dosiahne 1 500 bytov, čo je s náskokom najväčšia novostavba na trhu. Celkový potenciál územia je pritom až niekde na úrovni presahujúcej sedemtisíc bytových jednotiek.

Parky aj s otáznikom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika Extra reality

Tagy Cresco, Slnečnice

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.