Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínsky drak si z J&T odhryzne viac, ako sa čakalo

19.03.2016, 05:00 | Xénia Makarová | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Keď čínska skupina CEFC ohlásila, že chce za takmer jednu miliardu eur polovičný podiel v v J&T Finance Group (JTFG), bola to vo viacerých smeroch prekvapujúca správa. Aj napriek tomu, že Číňania už v tejto spoločnosti vlastnia 9,9 percenta akcií a ďalšie zvyšovanie svojho podielu vopred avizovali.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

CEFC, J&T

Po prvé, ak sa hovorilo o zvyšovaní podielu skupiny CEFC, spomínalo sa číslo tridsať percent. I samotný podpredseda JTFG Patrik Tkáč ešte pred rokom v rozhovore pre slovenský Forbes uviedol, že „partnerstvo pol na pol nie je vec, o ktorej by sme hovorili“. Po druhé, hoci zmenu podielov avizovali obe strany od vlaňajšieho septembra, dosiaľ Číňania so žiadosťou o zvýšenie príslušné úrady (aspoň niektoré) vôbec neoslovili.

Portál idnes.cz špekuluje, že za meškaním mohli byť problémy čínskej strany s dodaním dokladov práve jednému z kontrolných orgánov – Českej národnej banke. Iným dôvodom mali byť podľa tohto zdroja slovenské parlamentné voľby. V každom prípade zámer o zvyšovaní naozaj prišiel týždeň po hlasovaní Slovákov o zložení nového parlamentu.

Samotná J&T je v reakcii na situáciu strohá. „Dohoda sa ešte finálne neuzatvorila. Jej naplneniu predchádza niekoľko krokov, z ktorých sa ešte niektoré nerealizovali. Preto zatiaľ nie je čo komentovať,“ znie stručné stanovisko J&T Banky. Ani podľa informácií TRENDU sa o transakcii ešte definitívne nedohodlo.

Nie je isté ani to, či bude nakoniec nový investor vlastniť až 50 percent akcií alebo menej. Portál idnes však už predpovedá, že ak sa informácie potvrdia, J&T by sa mohla stať čínskou finančnou inštitúciou a konsolidovať hospodárske výsledky v krajine draka. Vlastné imanie JTFG presahovalo k vlaňajšiemu polroku 1,2 miliardy eur.

Neprehliadnite

Banková vetva

V súvislosti s finančným žralokmi nie je celkom jasné, či je J&T Finance Group materskou firmou skupiny J&T, alebo má len pod palcom jej finančnú vetvu. Preto ani odpoveď na otázku, kde všade by sa zvýšenie vplyvu Číňanov prejavilo, nie je úplne zrejmá. Ich dosah bude určite priamo viditeľný v bankovej vetve skupiny. J&T Banku so sídlom v Prahe, orientovanú na privátnu klientelu, ako aj jej rovnomennú bratislavskú pobočku stopercentne vlastní priamo JTFG. J&T Banka spolu s JTFG následne vlastnia slovenskú Poštovú banku. O zvýšenie vplyvu v nej Číňania príslušné orgány doteraz nepožiadali.

„Národná banka Slovenska v súčasnosti nevedie konanie ohľadom nadobudnutia kvalifikovanej účasti na Poštovej banke čínskym investorom,“ uvádza pre TREND Martina Solčányiová, hovorkyňa NBS. „V rámci konania sa posudzujú najmä vhodnosť priameho/nepriameho akcionára, prehľadný a dôveryhodný pôvod a dostatočný objem a vyhovujúca skladba finančných prostriedkov,“ vraví hovorkyňa NBS. Slovákom dosiaľ stále neznámi akcionári spoločnosti China Energy Company Limited (CEFC) sa tak musia minimálne pre schvaľovacie orgány dostatočne „odhaliť“.

Marcela HrdáZdroj: TASR/Pavel Neubauer

Strategické banky

Číňania sú ale zatiaľ konkrétnejší skôr v poodkrytí budúcich zámerov v bankovom biznise. „Vybudovanie silnej finančnej nadnárodnej inštitúcie v oblasti investičného i retailového bankovníctva je v spolupráci s JTFG naším strategickým cieľom,“ cituje český denník MF Dnes Marcelu Hrdú, viceprezidentku európskej pobočky CEFC. Podľa plánov by mala J&T Banka vstúpiť na čínsky trh najskôr cez Šanghaj, kde investor sídli. Už vlani získal CEFC polovičný podiel v ruskej privátnej banke J&T Bank AO. Či to bolo súčasťou predstavenej stratégie, sa ukáže až po odkrytí ďalších kariet.

Zaujímavejšie pre Slovensko sú plány s

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy CEFC, J&T

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.