Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Táto krajina nie je pre chudobných

17.03.2016, 05:05 | Michal Lehuta | © 2016 News and Media Holding

Názor | Úprimne: vie si čitateľ TRENDU predstaviť život s tromi-piatimi stovkami eur mesačne? Zrejme nevie.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Ale nehrajme tu na city. Radšej si položme otázku, prečo by aj majetnejších malo trápiť, ako sa vodí dolnému miliónu. Najskôr preto, že životná úroveň nezávisí len od vlastného úsilia človeka, ale aj od produktivity a príjmov ľudí, ktorí žijú naokolo. Každá firma vie, že stojí a padá na dopyte po svojich službách či tovaroch, teda na svojich zákazníkoch. Práve rôznosť klientely vysvetľuje, prečo má upratovačka vo Švajčiarsku násobne vyšší plat ako jej kolegyňa na Ukrajine, aj keď fyzicky vykonávajú dosť podobnú prácu.

Navyše, ekonomický výskum ukazuje, že talent a usilovnosť sa do veľkej miery dedia alebo získavajú výchovou v detstve. Podľa OECD sociálne zázemie detí určuje ich výsledky v škole práve na Slovensku najviac z krajín celej Európy. Iné dáta naznačujú, že podobne je to aj s vysokoškolským vzdelaním. Školská dochádzka tak mladým do života neposkytuje rovnakú štartovaciu čiaru. Túto „lotériu života“ aj liberáli zvyknú považovať za nespravodlivú, pretože na tom, do akej rodiny či regiónu sme sa narodili, nemáme žiadnu zásluhu.

Neprehliadnite

Chudobe sa systematicky nevenovala ani (vraj) ľavicová vláda Smeru-SD. Najviac ohrozeným skupinám, teda osamelým, nezamestnaným rodičom s deťmi, jednofarebná sociálnodemokratická vláda nijako zásadne život neuľahčila. Naopak, rýchlym zvyšovaním minimálnej mzdy zhoršila možnosť mladým a málo kvalifikovaným zamestnať sa a stáť na vlastných nohách.

Viacero opatrení na pomoc chudobným pritom nemusí priniesť vyššie štátne zásahy do ekonomiky a viac prerozdeľovania. Slovensko má jeden z najvyšších počtov regulovaných povolaní, ktoré bránia zamestnávaniu v poľnohospodárstve, stavebníctve, sociálnej práci či obchode. Jednoduchšie podnikanie a zamestnávanie by nemuselo veľa stáť, ale mohlo by chudobným i celej ekonomike významne pomôcť.

Samotný trh práce totiž znižovaniu chudoby nebude pomáhať donekonečna. Už teraz zamestnávatelia narážajú na nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, ako aj na nemožnosť zapojiť do zamestnania ľudí z odľahlých regiónov, kam investície neprichádzajú.

Je čas konať. Ako ukázali výsledky parlamentných volieb, dlhodobá frustrácia väčšej časti obyvateľstva môže do politiky vyniesť ľudí, ktorí ohrozujú kapitalizmus a liberálnu demokraciu, teda spoločenské usporiadanie aj našich životov.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Súvisiace články

Chudoba si zaslúži viac pozornosti

Chudoba si zaslúži viac pozornosti Nájdete v TRENDE

Dlhodobé problémy obyvateľov s nízkymi príjmami, ako sú nezamestnanosť a nezamestnateľnosť pretrvávajú. Potrebu venovať sa problémom frustrovaných ukázali aj výsledky nedávnych parlamentných volieb. 2

Musíme si pomôcť sami

Teória veľkého hypotekárneho tresku

Ľubomír Višňovský chce kliniku i ďalší Slovan pre extraligu

Hyperloop môže priniesť realitu s dinosaurami

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.