Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo bude v Nitre vyrábať Jaguar Land Rover a ako to ovplyvní slovenský priemysel

23.03.2016, 10:22 | Martin Jesný | © 2016 News and Media Holding

Rozhodnutie britskej dvojautomobilky Jaguar Land Rover postaviť na Slovensku výrobný závod je nielen najväčšia nová zahraničná investícia za pomerne dlhé obdobie. Štvrtý finalizačný závod automobilky v pomerne malej stredoeurópskej krajine vytlačí kumulovanú výrobu citeľne nad hranicu milión áut ročne.

 • Tlačiť
 • 0

Táto hranica padla už vlani, no je menej dôležitá. Omnoho zaujímavejší je fakt, že tuzemský priemysel sa bude ešte viac než dosiaľ orientovať na produkciu technologicky náročných prémiových áut.

Za povšimnutie stojí aj to, ako veľmi je slovenský projekt dôležitý pre Jaguar Land Rover. Bolo to cítiť na pozornosti, akú firma venovala výberu vhodnej lokality. Nie je to len lokalita, v ktorej sa chystajú preinvestovať na začiatok viac ako miliardu eur a neskôr pravidelne ďalšie stovky miliónov.

Produkcia na Slovensku má Jaguar Land Roveru pomôcť prinajmenej priblížiť sa hranici milióna áut vyrobených globálne za rok. Pre britské značky je to náročnejšia úloha, ako by bola pre výrobcu ľudových áut hlavného prúdu.

Slovenská fabrika bude na pomery Jaguar Land Roveru veľká. Z toho vyplýva, že zrejme nebude vyrábať iba autá z jednej platformy

Tradičný rozmer automobilového závodu – teda zhruba 300-tisíc áut za rok – musí dosiahnuť výrobou technicky komplikovaných a drahých prémiových modelov. Pritom štart výroby je naplánovaný už o dva roky. To je pre firmu, ktorá až do tejto dekády nepoznala výrobu mimo Britských ostrovov, kombinácia pomerne náročných ambícií.

Ďaleko za tradície

Jaguar Land Rover predal vlani najviac áut vo svojej histórii – vyše 487-tisíc. Znamená to viac než dvojnásobok počtu oproti predaju v roku 2009. Dospel k nemu šesťročným neprerušeným rastom. Ambície však mieria ešte vyššie – k ďalšiemu viac než dvojnásobku. Presnejšie, na konci dekády by Jaguar Land Rover rád predával milión áut ročne.

Aby to dosiahol, robí sériu krokov, aké jeho história nepamätá. Autá oboch značiek sa doposiaľ totiž vyrábali výhradne na pôde Britských ostrovov. Už to tak nie je. Firma stihla otvoriť fabriku v Číne, buduje závod v Brazílii a nechala si časť áut vyrábať u kontraktného výrobcu Magna Steyr v rakúskom Grazi.

Vlani v lete oznámila, že vstúpi aj do strednej Európy. Do regiónu, ktorý patrí v automobilovom priemysle už niekoľko rokov medzi najlepšie adresy sveta, si vybrala cestu cez Slovensko. Príprava pozemku pre rozsiahlu modernú fabriku už naplno beží v priemyselnom parku pri Nitre.

Neprehliadnite

Už pri prvých oficiálnych správach automobilka oznámila, že na Slovensku výrazne rozšíri svoju výrobu áut s hliníkovou karosériou. Toto sebavedomé vyhlásenie si šéf Jaguar Land Roveru Ralf Speth mohol dovoliť vďaka skúsenosti slovenskej autobrandže a jej technickej vyspelosti.

Aj keď má poľský autopriemysel slušnú povesť, vyrába autá do veľkosti Opelu Astra. Dodávatelia na Slovensku však majú skúsenosti aj so zásobovaním výroby luxusných SUV a nemalá časť dokonca s hliníkovými dielcami karosérie.

Dodávajú komponenty pre veľké a zložité auto, do ktorého si kupujúci objedná paletu doplnkovej výbavy. K tomu sa pripájajú terénne prvky a vysoké požiadavky zákazníkov na kvalitu, za ktorú platia mastné sumy. Keďže ich je dosť, vyrábajú sa luxusné SUV po desiatkach tisíc ročne. Rovnaké ambície Jaguar Land Rover viaže aj na svoje produkty.

Kľúčový hliník

Značka Land Rover je špecialista na výrobu odolných automobilov s pohonom štyroch kolies typu off road. Jaguar si zasa vybudoval povesť vďaka športovým kupé a vizitku dobrej spoločnosti získal luxusnými sedanmi. Preniká však už aj do segmentu SUV. Do najviac rastúceho segmentu vstúpil pod tlakom vývoja na trhoch.

Z tohto trendu vychádzajú aj úvahy o výrobnej náplni nitrianskej automobilky. Medzi favoritov patrí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND+ motorizmus

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.