Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Jozef Mihál: 21 percent je výsmech pravicovým stranám vo vláde

25.03.2016, 10:00 | Michal Lehuta | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Hoci nádej na pravicovú vládu pod vedením strany Sloboda a Solidarita definitívne padla, najsilnejšia opozičná strana chce predstaviť možnosti zlepšenia podnikateľského prostredia už na prvej parlamentnej schôdzi. Poslanec za SaS a exminister práce Jozef Mihál verí, že prieniky s vládnymi stranami Sieť a Most-Híd sa nájdu.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika

Ekonomika

Do volieb ste išli s rozsiahlym plánom zmien v podnikateľskom prostredí. Čo sa dá presadiť z opozície?

My sme z nášho programu Agenda 2020 identifikovali 40 bodov zo 150, ktoré je možné zaviesť veľmi rýchlo, bez negatívneho dosahu na štátny rozpočet a ktoré by výrazne zlepšili podnikateľské prostredie. Jediná vec s dosahom na rozpočet, ktorú by sme v prvom balíku chceli zaviesť, je zrušenie daňových licencií.

V tom máme prienik aj s ostatnými pravicovými stranami, dokonca sa to objavilo v programových prioritách vlády. Tento náboj si chce nová vláda vystreliť v rámci de facto predvolebnej kampane, aby mohli hovoriť, čo urobili pre podnikateľov. To je falošné – ak sa majú zrušiť daňové licencie, treba to urobiť okamžite, nie až v roku 2018. Ak sú Most-Híd a Sieť skutočne pravicové strany, mali by tlačiť na to, aby licencie, vlajková loď druhej Ficovej vlády proti podnikateľom, skončili okamžite.

Neprehliadnite

Prečo je to podľa vás až od roku 2018?

Viem si predstaviť, čo povedia. Že sa to nedá skôr pre konsolidáciu rozpočtu, pretože je to výpadok desiatok miliónov eur a dosiahnutie nulového deficitu je väčšia priorita. Politika je však v prvom rade o politike – o tom, čo chcem pre ľudí, pre zamestnávateľov urobiť.

Licencie nie sú až taký zásah do verejných financií v porovnaní s inými opatreniami, o ktorých Fico hovorí alebo ich v rámci sociálnych balíčkov už urobil. Výpadok v príjmoch štátneho rozpočtu nemôže byť odôvodnením nezrušenia licencií. Otázkou je, či si to tie takzvané pravicové strany v tejto vláde presadia. Išli tam, je to ich zodpovednosť.

Koľko z tých 40 opatrení už máte pripravených na schvaľovanie?

Na prvej ostrej schôdzi, kde sa bude schvaľovať programové vyhlásenie, niekedy v polovici apríla, dáme návrh na okamžité zrušenie daňových licencií. Aj sa pohrávame s myšlienkou, či to urobiť spätne za rok 2015, ale to asi bude problém, pretože daňové priznania už budú podané a vznikli by zmätky. Budeme však navrhovať, aby sa to týkalo už roku 2016. Je tam síce tiež retroaktivita, lebo rok už beží, ale je to pozitívna spätná platnosť, v prospech podnikateľov, tá je dovolená. Skrátka, podľa nášho návrhu by sa licencie za rok 2016 už neplatili.

Z ostatných návrhov, ktoré nemajú dosah na rozpočet, máme na prvú schôdzu pripravených 25. Je tam časový stres, formálne ich bude treba predložiť do prvého apríla a je medzitým Veľká noc, takže tie ostatné pôjdu v druhej várke. Ide hlavne o byrokratické hlúposti, ktoré robia prekážky v podnikaní, aj keď veľa z nich je dosť zásadných. Týkajú sa napríklad Zákonníka práce – zrušenie minimálnych mzdových nárokov či definície závislej činnosti, obmedzenie náhrady pri neplatnom skončení pracovného pomeru a podobne. Prejdeme si programy Mosta-Híd a Siete a budeme hľadať prieniky.

Myslíte tým aj koniec minimálnej mzdy?

Nie, tú nechceme rušiť. Ide o tých ďalších päť úrovní minimálnych nárokov, nadviazaných na minimálnu mzdu. Určovať riaditeľovi firmy v zákone, že musí mať najmenej 810 eur, je predsa smiešne. Ak má minimálna mzda sociálnu funkciu, tak predsa niekto na vysokom poste takúto ochranu nepotrebuje. Chceme tiež skrátiť dobu zadržiavania DPH z roka na štyri mesiace. Pričom to bude za úrok, keďže podnikateľ nemôže disponovať vlastnými peniazmi a musí to nejako kompenzovať, napríklad cez úver.

To obmedzenie náhrady pri neplatnom prepustení nebude vnímané antisociálne?

Pozrite, dnes môže zamestnanec napríklad pri nesprávnom uvedení dôvodu prepustenia požadovať až 36 mesačných platov ako náhradu, to je pre menších podnikateľov likvidačná záležitosť. My navrhujeme najviac šesť mesiacov. Pre malého podnikateľa je to psychologický blok – nevezmem nového človeka, lebo ak nastanú komplikácie, hrozí mi veľmi drahý problém. Menší podnikatelia si to aj navzájom hovoria na rôznych stretnutiach. Nám ide o to, aby sa podnikatelia nebáli vytvárať pracovné miesta.

Čo plánované zmeny pre živnostníkov?

To už nebude v prvom balíku, pretože tam bude aj vplyv na rozpočet. Máme pripravené vyčíslenie dosahov, ale ešte ich prehodnotíme. A určite ich v tomto roku predložíme, v lete alebo na jeseň. A som zvedavý na reakcie ďalších strán, či sa pripoja. Tam pôjde o paušálne výdavky, daňové odpisy, uplatňovanie daňových strát. A, samozrejme, o rovnú daň.

Táto vláda chce znížiť daň pre právnické osoby na 21 percent, to je výsmech pravicovým stranám vo vláde. My navrhneme 19 percent pre fyzické aj právnické osoby, ešte v tomto roku. Chceme zásadne znížiť minimálne odvody pre živnostníkov. Tiež myslíme, že živnostníci by mali mať nárok na úľavu na zdravotných odvodoch podobne ako zamestnanci.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 12/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 12

Rubrika Ekonomika

Tagy Jozef Mihál, Parlamentné voľby 2016, vláda

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.