Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prichádza ďalšia revolúcia v PZP? Poisťovne už musia uplatňovať malus

26.03.2016, 17:00 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Hoci malusy v povinnom zmluvnom poistení (PZP) sa spomínajú už od spustenia systému súkromného zákonného poistenia pred 15 rokmi, až teraz začína mať ich uplatňovanie šancu na úspech. Vlaňajšia novela totiž do zákona zaviedla register poistných udalostí.

 • Tlačiť
 • 1

Každá zapojená poisťovňa tak bude mať prehľad o tom, aké škody mal v minulosti daný klient, a bude podľa toho vedieť nastaviť aj bonus či, naopak, pokutu. Systém bude prevádzkovať Slovenská asociácia poisťovní (SAP) a poisťovne doň budú nalievať dáta.

Podobá sa tak na bankový úverový register. Ten takisto na základe dát od bánk sleduje, kto a ako spláca záväzky, a vie tak banku upozorniť na bonitu klienta. V poisťovni je „bonitou“ práve jeho škodovosť. Doteraz poisťovne rozhodovali o bonusoch u nových klientov viac-menej podľa ľubovôle – keď prišiel nový klient a navyše tvrdil, že škody nemal, dostal bonus.

Len časť poisťovní požadovala potvrdenie o bezškodovom priebehu. Reálne tak systém netrestal vodičov za to, že spôsobujú škody. Ak im aj poisťovňa zdvihla sadzbu pre spôsobenú škodu, odišli inam a dostali plný bonus. „Po novom už poisťovňa musí uplatňovať bonus i malus,“ hovorí Milan Daráš zo SAP. Register by mal byť sprevádzkovaný do pol roka a bude skladovať dáta päť rokov.

Neprehliadnite

Zákon má trhliny

Povinnosť uplatňovať bonus a malus má aj svoje trhliny. Než vznikne register a naplní sa dátami, poisťovne budú mať reálny prehľad o škodovom priebehu len u svojich vlastných klientov. Nejaký čas teda potrvá, kým bude škodovosť sledovateľná.

Zákon zároveň podrobne nestanovuje, ako presne sa má malus uplatňovať. Stále teda ostane možnosť pre vodičov, ktorí spôsobili škodu, aby našli u niektorej z poisťovní výhodnejšie podmienky.

Samotné poisťovne však majú dôvod, aby si dôkladnejšie strážili rizikovosť vodičov a napríklad vyžadovali potvrdenie o bezškodovom priebehu, než udelia najvyšší bonus. Tým dôvodom sú pravidlá solventnosti Solvency II, ktoré sa začali uplatňovať v minulom roku a vyžadujú od poisťovní, aby si veľmi dôkladne sledovali riziko jednotlivých poistných zmlúv.

Tieto pravidlá priamo nerušia vernostné či iné zľavy, ak by však poisťovne šli s cenou pod hodnotu rizika, musia potrebné rezervy dotvoriť z vlastných zdrojov. Inými slovami, kto chce za lacný peniaz nakúpiť podiel na trhu PZP, ako sa už niekoľkokrát v minulosti stalo, musí si pripraviť slušný balík vlastných peňazí.

Momentálne preto žiadna nová zásadná cenová vojna nehrozí: aktuálni hráči si postupne upravujú cenníky, aby pritiahli zvolený segment klientely, a noví konkurenti sa na trh PZP nehrnú. Naposledy naň vstúpila rumunská poisťovňa Astra, ktorej sa poisťovne dlho báli.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika TREND+ motorizmus

Tagy poistenie, poistenie automobilov

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.