Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koaličné status quo

07.04.2016, 05:29 | © 2016 News and Media Holding

Názor | Rímsky senátor, právnik a historik Tacitus povedal: Najskazenejší štát má najviac zákonov. Jeho tvrdenie sa javí ako protichodné, veď práve zákony majú zabezpečiť spravodlivosť a dodržiavanie práva. Keď sa však pozrieme na Slovensko a na kvantum legislatívy, ktoré prijíma každá nová vláda a parlament, dá sa len konštatovať, že výrok platí aj po mnohých storočiach.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Takmer všetky vládne zostavy v samostatnej ére Slovenskej republiky reformovali úrady. Je jedno, či reforma niesla honosné pomenovanie ESO alebo iné, výsledok bol pre občana vždy rovnaký. Nulový. Na politicky obsadzovaných inštitúciách stretáva ďalej nekompetentných úradníkov, elektronizácia služieb za stovky miliónov eur je nanič. Úrady medzi sebou nekomunikujú a všetko treba vybavovať osobne.

Hoci Trestný zákon novelizuje každý minister spravodlivosti, prísne tresty pre páchateľov korupcie či podvodov na isté skupiny ľudí neplatia. Vyhýbajú sa politikom či vplyvným podnikateľom, ktorí majú priateľov medzi ministrami alebo aj vyššie.

Finančná správa, polícia či prokuratúra prešli opakovane viacerými zákonnými zmenami. Každá z týchto úprav mala zlepšiť ich prácu. Napríklad v postihovaní daňových deliktov to aj platí. Ale len pre niektorých.

Neprehliadnite

Ak živnostník alebo malá firma meškajú s platením daní čo i len o pár mesiacov, orgány činné v trestnom konaní neváhajú konať a obviniť zodpovedného. Lenže aj tu platia výnimky, keď štátu odrazu nechýbajú milióny eur a pokojne vyplatí vratku DPH napriek podozreniam, že žiadosť o ňu je neoprávnená.

A potom tu máme slovenské súdy. O ich rýchlosti už kolujú vtipy aj na európskej úrovni. Nie je nič výnimočné, ak obchodný spor trvá osem rokov. A keď napokon rozhodnutie padne, je často nemožné pohľadávku vymôcť.

O tom, že na Slovensku nefunguje právny štát, hovorí biznis čoraz hlasnejšie. Ani účastníci TREND barometra nemali problém podeliť sa so svojimi skúsenosťami, hoci často išlo o citlivé záležitosti. Konateľ jednej firmy opísal, ako mu bola zamietnutá žiadosť o eurofondy pre nepodstatnú formalitu: „Týždeň po zamietnutí ma oslovila sprostredkovateľská firma s ponukou, že žiadosť bude odsúhlasená za províziu 25 percent plus DPH splatnú do siedmich dní na schránkovú firmu z Cypru. Odmietol som a nikdy viac som sa o eurofondy neuchádzal.“

Právnici a odborníci na legislatívu tvrdia, že na Slovensku nemáme zlé zákony. Len ich v štátnom aparáte nemá kto dôsledne uplatňovať. Nová vládna zostava prichádza so skvelým protikorupčným balíčkom, na ktorom si zakladá najmä jedna zo strán, Most-Híd. Garantom zmien bude ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Už v minulosti sa jej podarila najmenej jedna veľká vec – zverejňovanie zmlúv na internete, vďaka ktorým môžu verejnosť a médiá kontrolovať štátne obchody.

Ibaže, len jeden garant nestačí. Ďalšie desiatky nových zákonov sa dostanú do praxe presne k tým istým ľuďom, ktorí ich doteraz znásilňovali, ohýbali a obchádzali. V polícii, na prokuratúre aj na súdoch. Zatiaľ nič nesvedčí o tom, že by niektorá zo strán koalície tlačila na výmenu kľúčových postáv v tomto systéme. A zatiaľ nič nesvedčí o tom, že by štát mal byť menej skazený ako doteraz.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 14/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.