Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kaliňákov vplyv na vyšetrovanie daňových káuz je väčší, ako on sám pripúšťa

10.04.2016, 19:00 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Boj proti daňovým podvodom mal patriť medzi priority predošlej vlády. V programovom vyhlásení sľubovala boj „nekompromisný, koncepčný a systematický“. Minimálne u bežných podnikateľov to aj dodržala — každoročným sprísňovaním daňovej legislatívy.

 • Tlačiť
 • 2

No už menej nekompromisná bola pri kauzách s politickým pozadím. Buď ich za štyri roky nedokázala uzavrieť – napríklad prípad Chovanca a DPH únikov za takmer 80 miliónov eur. Alebo ich stopla ešte pred možným vyšetrovaním. Ako dvojmiliónovú vratku DPH pre developera blízkeho Smeru-SD Ladislava Bašternáka, o ktorej v polovici marca informoval TREND a Denník N.

Robert Kaliňák, podpredseda strany Smer, šéfoval a šéfuje ministerstvu, ktoré zastrešuje políciu a menuje policajného prezidenta. Na otázky k poslednému prípadu uviedol, že „minister vnútra nie je orgán činný v trestnom konaní, čiže nemá žiadne právomoci ani vplyv na priebeh akéhokoľvek vyšetrovania“.

Podľa častých výmien na kľúčových postoch v polícii či ďalších personálnych nominácií však vplyv ministra vnútra môže byť väčší, ako on sám pripúšťa.

Neprehliadnite

Už tretí šéf

Kľúčovou figúrkou na šachovnici je Národná kriminálna agentúra (NaKA). Orgán, v ktorom spolupracuje polícia, daniari aj prokuratúra, spadá však v prvom rade pod políciu. Od nástupu kabinetu Fico II sa v jej vedení vystriedali už traja riaditelia. Riaditeľ je pritom ten, kto rozhoduje, ktoré prípady sa posunú ďalej a ktoré zastavia.

„Prirodzenému odchodu príslušníkov Policajného zboru zo služobného pomeru nemôže nadriadený brániť. Personálna politika je internou záležitosťou príslušných nadriadených,“ odpovedala Kancelária prezidenta Policajného zboru.

Posledným riaditeľom NaKA sa pár mesiacov pred voľbami stal Peter Hraško. Predtým bol zástupcom riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, tiež súčasť NaKA. Táto jednotka napríklad v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Chovanec, do ktorej mali byť zapojené nielen špičky strany Smer, ale napríklad aj bývalý policajný viceprezident, odmietla začať trestné stíhanie, pretože „žiadne z podozrení nebolo potvrdené“.

Sponzor Smeru

Naopak, v daňovej časti vzniesla NaKA doteraz obvinenia voči 61 osobám. Práve daňovú časť NaKA rieši Jednotka finančnej polície. Aj v jej čele sa v polovici volebného obdobia udiala zmena. Post riaditeľa od roku 2014 zastáva Bernard Slobodník.

Podľa denníka Sme patrí k sponzorom Smeru, strane daroval dávnejšie 10-tisíc eur, čo sám B. Slobodník denníku potvrdil. Minister vnútra sa pri zverejnení informácie opakovane vyhol odpovedi, či to neovplyvní objektívnosť vyšetrovania káuz s politickým pozadím.

V rovnakom čase sa vymenil aj riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy. Od neho smerujú podnety na finančnú políciu. Jozefa Luterána nahradil 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Téma - bezprávny štát

Tagy daňové podvody, Kaliňák, polícia

Súvisiace články

Príbehy z bezprávneho štátu: Živnostníčka na dne a vytrvalý Angličan

Príbehy z bezprávneho štátu: Živnostníčka na dne a vytrvalý Angličan

Slabá polícia, ktorá nechráni poškodených, pomalá justícia a zle fungujúca štátna správa. Aj to sú dôvody, pre ktoré majú občania pocit, že sa z krajiny stáva bezprávny štát. 8

Lucia Žitňanská: Ubezpečili nás, že kauzy budú vyriešené

Ficova koalícia urobila to, na čo si netrúfol ani Mečiar

Dva týždne života s tromi robotickými vysávačmi

Kto získal ocenenia Hypotéka roka 2016

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.