Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z adresy Mossack Fonseca točia Slováci veľký biznis

06.04.2016, 12:30 | Ján Kováč | © 2016 News and Media Holding

Spoločnosť Mossack Fonseca z kauzy Panama Papers je pravdepodobne medzi slovenskými podnikateľmi populárna. Dá sa tak usudzovať podľa jej adries, na ktorých sídlia viaceré firmy s aktivitami na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Napríklad na Britských Panenských ostrovoch sídli Mossack Fonseca v rovnakej budove ako firmy z prostredia ruských podnikateľov Salmanovovcov, politika a podnikateľa Ivana Weissa či developera šamorínskeho nákupného centra Arena, ktorý má utajenú identitu. Nemusí to znamenať, že majú niečo spoločné s kauzou Panama Papers, no naznačuje to, aký typ podnikateľov služby Mossack Fonseca vyhľadáva a na aké ciele.

Kauzu otvorila medzinárodná novinárska organizácia International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). Opisuje v nej, ako mala globálna poradenská firma Mossack Fonseca pomáhať vplyvným svetovým politikom prať špinavé peniaze a skrývať svoje bohatstvo v daňových rajoch.

V citlivých dokumentoch sa údajne objavili podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner. Obaja vo svojich vyjadreniach spojitosť s touto kauzou vylúčili. Spomínajú sa aj osoby, ktoré sa vo viacerých kauzách vyskytovali ako biele kone. Kompletný zoznam osôb, firiem a dôkazy o ich nelegálnych aktivitách chce ICIJ zverejniť v máji. Kým sa tak stane, pozrime si výber najzaujímavejších slovenských príbehov.

Neprehliadnite

Rusi vo väzbe

Začnime prípadom Sergeja Salmanova a jeho syna Alexandra, ktorých vlani Najvyšší súd SR poslal do väzenia na sedem, respektíve šesť rokov. Trest dostali za korumpovanie daňových úradníkov, ktorí im za úplatok tolerovali podvody s DPH. Prípad sa týkal likérky Carat Distillery, ktorej materská firma sídlila na adrese Akara Building, De Castro Street 24, Wickhams Cay v hlavnom meste Britských Panenských ostrovov Road Town. V tejto budove má svoju pobočku Mossack Fonseca.

Ešte predtým čelil S. Salmanov obvineniam z nelegálnej výroby alkoholu a z jeho následnej legalizácie. Malo sa tak stať v rámci firmy NASK, ktorej materská firma tiež sídli v budove Mossack Fonseca.

Celá kauza sa podľa portálu Pluska.sk začala v máji 2004. Colníci mali spraviť v skladoch firmy raziu a objaviť fľaše alkoholu s falošnými kolkami. Zavolali policajtov, ktorí sklady zapečatili, no keďže postupovali zmätočne a nedodržali úradné postupy a zákonné lehoty, prípad stroskotal, napísala Pluska.sk. Salmanovova firma to využila a zažalovala štát, že pre nesprávne úradné postupy nemohla s alkoholom obchodovať a ušiel jej miliónový zisk.

Proti Salmanovovi neskôr na súde svedčil jeho bývalý spoločník Ľubomír Somorovský, podľa ktorého mal Salmanov podplácať sudcov a ďalšie vplyvné osoby. V prípade padlo viacero protichodných verdiktov. V roku 2014 Ústavný súd zrušil verdikt Najvyššieho súdu a prípad sa vrátil na okresnú úroveň.

Podobný priebeh mal súdny spor, na ktorého konci vyplatilo ministerstvo dopravy za pôsobenia Jána Počiatka Carat Distillery odškodné 400-tisíc eur. Prípad sa začal v roku 2001 a skončil sa v roku 2013. Malo v ňom ísť o pochybenie iného úradu voči inej firme, ktorá neskôr svoju pohľadávku postúpila na Carat Distillery.

Začalo sa to plynom

Ľudia z adresy Mossack Fonseca sa objavujú aj v kauzách podnikateľa a politika Ivana Weissa, ktorý sa zviditeľnil okrem iného založením politickej strany 99%. Polícia pred dvoma rokmi obvinila I. Weissa a ďalších 21 osôb z trestného činu poškodzovania veriteľa. I. Weiss obvinenie odmietol a povedal, že vyšetrovanie je podľa neho politicky motivované.

Polícia sa k prípadu nechcela vyjadriť, lebo ešte prebieha vyšetrovanie. Z kópie dokumentov z vyšetrovacieho spisu vyplýva, že Leven, za ktorým podľa medializovaných informácií stojí práve I. Weiss, sa rôznymi trikmi snažil vybabrať s dodávateľom plynu SPP. Mal mu tým spôsobiť škodu vyše 20 miliónov eur. Prípad sa začal ešte v roku 2005. Leven sa vtedy nedohodol s SPP na cenách plynu.

Vďaka absurdnému súdnemu rozhodnutiu Leven dostával niekoľko rokov plyn zadarmo. Leven len v roku 2013 podľa svojho účtovníctva poslal do Švajčiarska zhruba 80 miliónov eur. Potom skrachoval. Spor o cenách plynu stále nie je rozhodnutý.

Vo vlastníckej štruktúre Levenu figuruje napríklad cyperský občan Geoffrey Magistrate. Internetová stránka Mossack Fonseca ho označuje na svojej stránke ako svojho pracovníka. Ďalšieho akcionára Levenu zastupuje Moldavčanka Tatiana Vozdovscaia, ktorá s Mossack Fonseca zdieľa minimálne adresu na Britských Panenských ostrovoch. TREND v minulosti kvôli tejto téme kontaktoval Mossack Fonseca, no firma nereagovala.

Rakúšania prišli o peniaze

Leven poslal peniaze švajčiarskej firme, ktorá ich neskôr investovala na Slovensku, najmä do 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Mossack Fonseca, Panama papers

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.