Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poisťovne, ktoré sa súdia s inými poisťovňami

13.04.2016, 09:08 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Krádež auta či jeho poškodenie nie je žiadna zábava, ale ak má človek havarijnú poistku, aspoň má o niečo ľahší pocit. Ak sa mu nestane, že mu poisťovňa z nejakého dôvodu skráti alebo odmietne plnenie. Vtedy sa môže začať kolotoč vyjednávaní, sťažností až po súdny spor. Keby sa teda klientovi do toho chcelo.

 • Tlačiť
 • 0

Výhodou je, ak má poistenie právnej ochrany. Tento druh poistenia je veľmi špecifický: poisťovňa má nakontrahovaných právnikov, ktorí pomáhajú klientovi so všetkými aspektmi problému. Ak sa nedarí nájsť uspokojivé riešenie, tak až na úroveň žaloby. Vtedy môže prísť k zvláštnej situácii, kde proti sebe stoja dve poisťovne, pričom obe by mali byť na strane klienta.

Od áut ďalej

Hoci poistenie právnej ochrany sa začalo pri autách, dnes už funguje oveľa všeobecnejšie. Prvá poisťovňa právnej ochrany na Slovensku, pobočka nemeckej D.A.S., sa zo začiatku sústreďovala práve na vozidlá, než rozšírila ponuku možností. Postupne k nej tiež pribudla konkurencia. Podobné produkty začali poskytovať aj iné všeobecnejšie poisťovne ako Wüstenrot či Uniqa. Výhodou modelu D.A.S., ktorá sa sústreďuje výlučne na právnu ochranu, je fakt, že sama so sebou nemôže prísť do konfliktu. Väčšie poisťovne totiž môžu zároveň poisťovať klientovi aj auto či majetok. V prípade sporu by potom stáli samy proti sebe.

Vo viacerých občianskoprávnych oblastiach je možné dohodnúť si poistné krytie – od držby a prenájmu nehnuteľnosti až po prípadné susedské spory. Samotné poistenie slúži vlastne ako právnik na telefóne – poisťovne ponúkajú nepretržitý prístup na zákaznícku linku s možnosťou okamžitej rady. Tá môže byť pre motoristu dôležitá nielen pri havárii. Ak ho napríklad v cudzine zastavia policajti, právne poradenstvo vie vodičovi vysvetliť, aké má práva, čo požadovať, podpisovať či, naopak, nepodpisovať. Podobné vysvetlenie umožňujú aj niektoré asistenčné služby na havarijné poistenie či PZP. Na účely poradenstva a zastupovania si poisťovne kontrahujú licencovaných advokátov, takže nejde o bežné call centrum. Aby si klient nekupoval poistenie, až keď vie, že bude potrebovať advokáta, tak sa na časť prípadov vzťahuje čakacia doba jeden až tri mesiace, v závislosti od poisťovne.

Doma aj v cudzine

Poistenie právnej ochrany je dobrým doplnkom poistenia zodpovednosti v domácnosti – kým poistenie zodpovednosti zaplatí škody spôsobené členmi domácnosti napríklad susedom, právna ochrana zasa zabezpečí právne poradenstvo, a to nielen pre samotného poistníka, ale aj jeho rodinu či deti. Spolu s poistením zodpovednosti má ešte jednu výhodu: je relatívne lacné, krytie celej rodiny vyjde len na desiatky eur ročne. V cene sú pritom náklady právneho poradenstva a zastupovania, čo znamená, že poisťovňa platí advokátom za prácu pre jej klienta. A to až do dohodnutého limitu, ktorý sa pohybuje okolo 20-tisíc eur na jednu poistnú udalosť.

Kto si nevie predstaviť, na čo by mu podobné poistenie bolo, stačí spomenúť príklad z reálneho života – zrážku dvoch lyžiarov na svahu, pričom jeden z nich utrpel zranenie a vymáha si od vinníka odškodné. Od poradenstva – ako sa v situácii zachovať, aby si človek nespôsobil ešte viac problémov – až po zastupovanie môžu náklady pri takejto udalosti dosiahnuť tisíce eur. Nemusí však ísť len o takéto dramatické prípady. D.A.S. úspešne zastupovala i klienta v spore s obchodníkom, ktorý odmietal prijať reklamáciu na drahý kus nábytku.

A nejde len o platby pre právnika či advokáta. Poistka vykryje aj súdne poplatky či napríklad zloženie kaucie až do výšky zhruba 10-tisíc eur. Táto služba môže prísť vhod v zahraničí, ak by vodič nemal na zaplatenie pokuty či spôsobil ťažkú ujmu na zdraví a hrozilo by mu za to v niektorých krajinách väzenie.

Na účely poradenstva a zastupovania si poisťovne kontrahujú licencovaných advokátov

Zamestnanci i manažéri

Novším produktom v poisťovniach je špecifické poistenie zamestnanca. Odporúča sa hlavne tam, kde má pracovník väčšiu zodpovednosť napríklad za financie či právne otázky. Právna ochrana prichádza vtedy, ak chce zamestnávateľ voči nemu uplatňovať zrážky zo mzdy či ho za porušenie pracovných povinností prepustiť. Špecifickou kategóriou sú štátni zamestnanci, ktorí nesú za pochybenia osobnú zodpovednosť.

Okrem možnosti poistenia tejto zodpovednosti je opäť vhodné porozmýšľať aj nad právnou ochranou. Poistenie zodpovednosti síce môže uhradiť škodu, ale poistenie právnej ochrany vie zabezpečiť, že pochybenie nebude pre úradníka znamenať definitívny koniec v štátnej správe. Všetko, samozrejme, za predpokladu, že sa nepreukáže jeho vina. Špecifický druh poistenia je určený pre najvyšších manažérov vo firmách. Poistenie manažmentu ponúka na Slovensku viacero špecializovaných poisťovní, pričom zahŕňajú aj prvky právneho poradenstva. Podobne ako u štátnych zamestnancov nejde manažérom v prvom rade o úhradu škody, ale o očistenie mena. Pretože pochybenie, obzvlášť ak ho súd potrestá, znamená koniec manažérskej kariéry. Riadiaci pracovníci nesú oveľa väčšiu hmotnú zodpovednosť a ich práca sa riadi osobitným kontraktom, preto aj tá potreba špecializovaného poistenia.

Podnikatelia v preprave

Samostatnou kategóriou sú podnikatelia. Vo veľkej miere využívajú poistenie právnej ochrany predovšetkým dopravcovia a prepravcovia. Ceny sú v ich prípadoch iné než u súkromných osôb. Prepravcom ide o viac než len o nepríjemnosti s políciou. Prípadné odstavenie vozidla či zabavenie vodičského preukazu môže spôsobiť značné zdržanie zásielky. Obzvlášť v prípade automobilových tovární, ktoré pracujú systémom just-in-time – teda ak sa minimálne spoliehajú na sklady a maximálne na včasné dodávky od prepravcov – riskujú prepravné firmy veľké pokuty či dokonca ukončenie kontraktu. Právna pomoc sa preto v komplikovanejších prípadoch zíde. Preprava je špecifický segment – Wüstenrot má pre tento sektor špeciálny produkt právnej ochrany –, no využiť právne poradenstvo môže potrebovať prakticky každý podnikateľ.

Na vymáhanie pohľadávok funguje opäť iný, špecializovaný druh poistenia, ale v mnohých prípadoch ide o vymáhanie samotného dodržania zmluvy. Napríklad oneskorenie subdodávky v automobilovom priemysle môže kontraktorovi priniesť pokutu, ktorú by si chcel spätne vymáhať od obchodného partnera. Právnik na telefóne mu v tom môže pomôcť.

Pomôžu aj iní

Ak klientovi odmieta poisťovňa vyplatiť celé plnenie a nemá poistenie právnej ochrany, ešte stále existuje ďalšia cesta. Časť firiem sa sústreďuje práve na túto problematiku, pričom často združujú bývalých pracovníkov poisťovní. Najväčšou na Slovensku je dcéra poľskej firmy Votum Centrum Odškodnenia. V prípade využitia ich služieb musí klient počítať s tým, že za pomoc zaplatí časť odškodnenia. Výhodou však je, že vopred nemusí platiť nič. A ak firma nič nevymôže, tak ho to takisto nič nestojí.

Partneri TREND Špeciálu Právo a advokácia 2016:

Marek & Partners PRK Partners

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2016. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Špeciál Právo a advokácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.